10 DŮVODŮ. PROČ JÍST BIOPOTRAVINY
(ukázka z knihy Biokuchařka Hanky Zemanové)

  1) Jsou zdravé, plnohodnotné a chutné

  Biozelenina má vyšší obsah vlákniny, minerálních látek, vitaminů i antioxidantů, důležitých v boji proti rakovině. Biopotraviny nejsou urychlované, proto obsahují méně vody a dusíku a více sušiny. Proto mají lepší a přirozenou chuť. Ekofarmáři živící se biopotravinami mají o polovinu vyšší obsah spermií než muži konzumující běžnou stravu. Biopotraviny vydávají větší světlo než potraviny konzervované, zmražené, trvanlivé či chemicky upravované. Vydávané světlo je znakem života, čerstvosti a vitality.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Pokud nemáte možnost nakoupit a jíst biopotraviny, vařte alespoň ze základních surovin. Pokud žijete na venkově, mnoho poctivých surovin můžete získat z vlastních zdrojů. Žijete-li ve městě, najděte si ekofarmu, která je nejblíže vašeho města. Naučte se nahrazovat suroviny těmi kvalitnějšími. Třeba místo bílé pšeničné mouky zkuste špaldovou, místo sušených meruňek zkuste nesířené biomeruňky.

  Pokud jste líní na používání pravých surovin, představte si, že jíst instantní potraviny je jako dívat se na milostný film. Naopak jíst pravé potraviny je jako lásku doopravdy prožívat!

  2) Neobsahují škodlivá aditiva (éčka)

  Potravinářský průmysl se plně podřídil tržní ekonomice. Chce prodat co nejvíce, co nejrychleji, s co nejmenšími náklady. Proto vynalezl chemické látky, které nahrazují dražší pravé přírodní suroviny a mění přirozené vlastnosti potravin. Ty pak mají dlouhou trvanlivost, jsou barevné, abyste si jich v přeplněných regálech všimli, a dokonce třeba voní jahodami, i když v nich žádné jahody nejsou. Navíc jsou praktické, protože jsou uvařené během pěti minut. Jenže co má větší hodnotu: zisk potravinářského průmyslu, nebo vaše zdraví?
  Mezi ?éčky? najdete látky přirozené, ale i takové, které pocházejí z dehtu a ropných produktů a zůstávají dlouho ve vašem těle. Aditiva mohou přispívat ke všem ?běžným? problémům, jako jsou špatné trávení, bolest hlavy, vyrážky, alergie, astma, svědění pokožky, hyperaktivita. Také oslabují imunitu a regenerační schopnosti organismu.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Když poprvé uvidíte biošunku, možná vám bude připadat málo růžová, ale je to skutečně přirozená barva uvařené a lehce zauzené šunky!
  Čtěte složení na potravinách a kupujte ty s nejjednodušším a nejsrozumitelnějším počtem podivných přísad! Vyhýbejte se například taveným sýrům, klobásám, barevným bonbónům?

  Nevěřte tomu, že příliš levné produkty mohou být kvalitní. Nemohou. Kolik asi tak rajčat může být v 900g kečupu za 12 Kč???

  3) Neobsahují antibiotika ani zbytky růstových hormonů

  ?Moderní kuře? je dnes tak vyšlechtěno, že roste dvakrát rychleji než jeho předchůdce před 50 lety. Mimo země EU je běžně dovoleno přidávat do krmiva růstové hormony, které pak přecházejí do masa a mléka. Nepřirozená strava, nemožnost pohybu a nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu je příčinou velké nemocnosti zvířat ve velkochovu. Proto dostávají pravidelně antibiotika nebo jiná léčiva. Antibiotika ničí v našem těle přirozenou střevní mikroflóru, a tím oslabují imunitní systém. Vytvářejí prostor pro různé plísně v těle a znemožňují vstřebávání některých důležitých vitaminů.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Nenuťte svého lékaře k předepsání antibiotik při banálních virózách. Až je budete skutečně potřebovat, nemusí být účinná. Pokud jíte rádi maso a mléčné výrobky, vybírejte si domácí produkty nebo ty z ekologického zemědělství, kde jsou růstové hormony zcela zakázány a antibiotika se nesmí podávat preventivně.

  4) Neobsahují geneticky modifikované organismy

  Genetické inženýrství překračuje přirozené zákonitosti a vytváří nové geneticky modifikované organismy (GMO). Zastánci GMO tvrdí, že tyto potraviny jsou odolnější proti škůdcům, mají větší výnosy, rychleji rostou a jejich plody mají delší trvanlivost. Ale pokud GMO proniknou do potravního řetězce, hrozí nenávratné a nepředvídatelné porušení ekologické rovnováhy.

  Info pro vás!
  V ČR platí stejná legislativa ohledně GMO jako v EU. Výrobky vyrobené ze složek s obsahem více než 0.9% GMO musí být označeny. Nejčastěji geneticky upravované plodiny jsou sója, kukuřice a řepka olejná. Ve skutečnosti se však většina GMO plodin používá jako krmivo a výrobky ze zvířat krmených GMO krmivy být už označeny nemusí!

  5) Ekofarmáři nepoužívají pesticidy

  Když chemickým postřikem zničíte mšice, odumřou i jejich přirození nepřátelé. Čím více bojujete se škůdci, tím více se na postřik adaptují a půda zároveň ztrácí svou úrodnost. Každoročně se spotřeba pesticidů přesto zvyšuje. Kupříkladu jablka a hroznové víno bývají chemicky ošetřovány až 12x za sezónu. Omývání vodou je neúčinné, protože chemikálií jsou odolné proti dešti. I po omytí tak zůstane na takovém jablku více než 20 škodlivých látek!
  Vědci zjistili, že pesticidy narušují účinek hormonů, které hrají klíčovou roli při vývoji lidského zárodku. Navíc narušují nervovou soustavu, imunitní systém, přispívají ke vzniku rakoviny, chronické únavy či snižování plodnosti.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Mějte přehled o původu potravin. Preferujte českou a sezónní zeleninu a ovoce.

  6) Ekofarmáři se starají o pohodu svých zvířat

  Desetitisíce kuřat se mačká v počtu 20 i více tvorů na jeden metr čtvereční ve slabě osvětlených halách. Přirozeně vznikající agresivita je potlačována nedostatkem světla a upalováním zobáků.
  V roce 1997 státy EU podepsaly protokol o zvýšené ochraně zvířat a uznaly v něm zvířata za cítící bytosti. V lednu 2003 schválil Evropský parlament zákaz testování kosmetiky na zvířatech, který vstoupí v platnost v roce 2009.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Podporujte ekofarmáře a nenechte se klamat falešnou reklamou. Kupujte přírodní ksometiku netestovanou na zvířatech.

  7) Ekofarmáři chrání ohrožené druhy zvířat a rostlin

  V rámci kolektivizace bylo v ČR odstraněno z krajiny 240 tisíc hektarů mezí. Následkem toho zmizelo přes 1,25 milionů koroptví, které by za rok spotřebovaly 940 vagónů hmyzu a 625 vagónů semen plevelů. Když se z krajiny odstraní 50 km čtverečních remízků, zničí se hnízda pro jeden milion ptáků! Podle Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) bylo za poslední století nenávratně ztraceno 75 % druhů zemědělských plodin.
  Ekologičtí farmáři pečují o bujný život v půdě.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Pokud máte vlastní zahrádku, snažte se obnovit její přirozenou rovnováhu, nepoužívejte chemické postřiky. Ptáci, koroptve i žížaly jsou vítáni, chápejte je jako důležitou součást ekosystému.

  8) Ekofarmáři neznečišťují půdu, vodu a vzduch

  Úrodná půda je základní podmínkou našeho zdraví. Jenže půda je dnes na celém světe nemocná! Odhaduje se, že většina zdrojů vody je kontaminována pesticidy a těžkými kovy. Až 70 % znečištěných vod pochází ze zemědělské činnosti. Hlavním zdrojem znečištění vody a vzduchu je obrovské množství výkalů zvířat v intenzivním zemědělství. Z výkalů se vylučuje metan, který přispívá ke zvyšování koncentrace tzv. skleníkových plynů.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Žijte ekologicky a šetrně. Třiďte odpad, využívejte MHD raději než vlastní automobil, kupujte ekologicky šetrné čisticí a prací prostředky. Omezte spotřebu masa z velkochovů.

  9) Ekozemědělství neskrývá vedlejší náklady a šetří energii

  Biopotraviny jsou dražší, to ano. Ovšem běžné potraviny mohou být tak levné jen proto, že my všichni platíme z daní všechny škody, ke kterým přispívá průmyslová výroba potravin. A tak, aniž to víme, platíme odstraňování chemikálií z pitné vody, výzkum na vyvíjení nových typů pesticidů, výzkum na jejich likvidaci, platíme i zvyšujícím se počtem alergií a civilizačních nemocí.
  Ekofarmáři mají menší, zato kvalitnější produkty. Tím efektivně řeší problém nadprodukce, se kterým se potýká běžné zemědělství.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Nešetřete na kvalitních potravinách. Nestačí jen kupovat potraviny se značkou bio, začněte uvažovat o celkové změně jídelníčku.

  10) Ekofarmáři obnovují život na venkově

  Lidé se stěhují z venkova do měst a vesnice oživují jen o víkendech a prázdninách. Ekologické zemědělství se v ČR rozvíjí od roku 1990. Počet ekofarem stoupá a většina z nich nabízí i ekoagroturistiku.

  Co můžete udělat konkrétně vy?
  Plánujete-li dovolenou, vyrazte na některou z ekofarem. Brožuru se seznamem všech ekofarmářů v ČR seženete v bioprodejnách.

  Knihu Biokuchařka Hanky Zemanové si můžete objednat u nás za cenu 399 Kč.