Víte kde lidé žijí nejdéle? A nejen žijí, ale život si i užívají. Kde to je? Je to japonské souostroví Okinawa. Jak je možné, že lidé tu žijí tak dlouho a jsou tak zdraví? Mezinárodní statistiky dokazují, že obyvatelé Okinawy trpí tři až čtyřikrát méně často různými formami rakoviny než lidé v jiných částech světa. Totéž platí i pro degenerativní choroby stáří, kterým se tu prostě nějak nedaří.

  Podle výzkumníků tajemství dlouhého věku na Okinawě není v genetických dispozicích obyvatel. Tím zázračným činitelem je strava. Její kalorický obsah je velmi nízký, i když je rozmanitá a hojná, takže lidé rozhodně nehladoví. Vědci dokonce vytvořili jakousi názornou pyramidu, aby způsob stravování na Okinawě co nejvíce přiblížili světu a umožnili ho napodobit.

  DOPORUČENÝ JÍDELNÍČEK

  Nejširší bázi pyramidy tvoří potraviny, které jsou základem té zázračné stravy a mohou se jíst prakticky bez omezení. Je to sójové mléko (živočišné mléko se tu vůbec nepije), dále syrová zelenina všech druhů, například rajčata, papriky, cibule, ředkvičky, dále houby a ovoce – opět různé druhy, například banány, kiwi, ananasy, jablka, hrozny, citrony a další citrusové plody, lusky, vodní řasy a opět sója v nejrůznějších úpravách. Žádné maso, žádné přílohy. Ty spadají do omezených kategorií ve vyšší části pyramidy.

  Na druhé příčce zdola figurují sladké brambory, neloupaná rýže, dary moře, netučné jogurty a opět syrová zelenina. Jsou to jídla, která se mohou jíst pravidelně, ale v malých množstvích.

  Ještě výš jsou potraviny, které se konzumují jen občas a jen v malých množstvích: celozrnný chléb, hrášková kaše, sójový sýr, tučné ryby, sardinky.

  Na nejvyšší a nejužší příčce jsou potraviny, které se jí velmi zřídka, spíše výjimečně. Olej, čokoláda, celozrnné sušenky a koláče z hrubozrnné mouky, sýr a ořechy. Jsou to potraviny bohaté na tuky a chudé na vodu.

  TROCHA SROVNÁNÍ
  Obyvatelé USA dnes konzumují průměrně 2500 kcal denně. Francouzi 2300 kcal. Strava obyvatel Okinawy má kolem 1800 kcal denně. V tom je podle shodných názorů vědců celé tajemství zdejší dlouhověkosti. Nízká kalorická hodnota jídla, a přitom tělo nehladoví. Rovnice je prý jednoduchá: čím méně tělo sežvýká kalorií, tím déle, spokojeněji a hlavně kvalitněji žije. Vinu na zkracování života, když jíme hodně, mají volné radikály. Ty se objevují v krevních testech okinawských stoletých lidí ve dvakrát nižším množství než jinde na světě třeba i u mladých lidí. Důležité je, že místní obyvatelé sice jedí daleko méně kaloricky, ale jsou přitom zasycenější než třeba Američané. Například jediný hamburger, který váží asi 100 gramů, obsahuje celých 280 kcal. Nejde samozřejmě jen o hamburgery, cheeseburgery a coca-colu, ale i o jiné produkty rychlého občerstvení, například pizzy, chipsy a veškeré sycené nápoje. Jen pro srovnání: těch 280 kcal, které má jeden hamburger, je přesně tolik, kolik má celé bohaté hlavní jídlo z několika chodů na Okinawě. To přitom váží pětkrát tolik, takže člověka bohatě zasytí. Nemluvě o vitaminech a minerálech, které dodají energii, krásnou pleť, člověk nepřibírá na váze a jídlo působí jako ochrana před stárnutím.

  Je to také vaše volba. S přibývajícím věkem prostě nemusí přibývat vaše kilogramy a zdravotní problémy. Záleží jen na vás. Nevíte, kde začít? Nechte se inspirovat >>