• Snídaně rozhodně patří ke zdravému životnímu stylu. Odborníci přes výživu doporučují kvalitně a dostatečně se ráno najíst. Jedna věc je nezapomínat se nasnídat, druhá ovšem co posnídáte!
 • Pravidelné dávky jídla a nápojů donutí organismus hospodařit s energií, a ten nebude mít potřebu si ji v podobě tuku ukládat. Pokud se tedy nasnídáte, k obědu i k večeři vás potom zasytí menší porce jídla. Méně často také dochází k přejídání způsobenému velkým hladem. Naopak vynecháte-li snídani (někteří lidé často i oběd) a intervaly mezi jednotlivými jídly se prodlouží třeba až na šest a více hodin, při následném jídle vás zasytí daleko větší porce jídla a s přísunem většího množství energie najednou si organismus neporadí a přebytky uloží ?na horší časy?.
  • JAK ROZLOŽIT DENNÍ PŘÍJEM?

  Snídaně by měla tvořit 20-25 % denní dávky energie, je tedy možné dopřávat si snídani bohatší. V první polovině dne byste měli sníst přibližně 60 % celkového denního příjmu energie. Životní režim většiny lidí je totiž nastaven tak, že pracují a nejaktivnější jsou od rána. S večerem už tolik energie není třeba a případný přebytek ukládá do tukových zásob.

   5 STARTOVNÍCH ZÁSAD
   * SNÍDEJTE PRAVIDELNĚ A V KLIDU

  Jedině tak se nepřejíte a začnete den hezky!

  Snižte rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění. Zařaďte do stravy potraviny obohacené rostlinnými steroly (látky přírodního původu, které jsou v malém množství obsaženy v rostlinných olejích, obilovinách a zelenině).

   * DÁVEJTE PŘEDNOST ROSTLINNÝM TUKŮM

  Zapomeňte raději na máslo, sádlo, slaninu, šlehačku nebo uzeniny.

   * VYBÍREJTE SI CELOZRNNÝ CHLÉB A PEČIVO

  Energetická hodnota obou druhů je téměř totožná, ale celozrnné pečivo obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny a také zasytí na delší dobu než pečivo bílé.

   * JEZTE VÍCE OVOCE A ZELENINY

  Denně snězte alespoň 500 g ovoce a zeleniny, nejlépe v pěti porcích.

 • Jak na to?
  • Sypete si do misky po vzoru přátel a reklam spoustu takzvaných snídaňových cereálií různých tvarů a barev v dobré víře, že jedině tak děláte to nejlepší, pro zdravý start každého dne? Bohužel, rovnice ?cereálie = zdraví? platí však jen v některých případech.
   V prvé řadě se podívejte lépe na na krabici s vaší oblíbenou snídaňovou směsí. Možná jste posnídali bezcennou nutriční bombu?
 • Křupinky, kuličky, lupínky?.
 • ?jsou takzvané extrudované (vody zbavené) výrobky. Jejich význam pro výživu je bohužel sporný, přestože jejich nabídka je pestrá. Základem bývá pšeničná, kukuřičná nebo rýžová mouka, bohužel hojně oslazená cukrem, často ještě s kakaem, skořicí a podobně. Když se bez nich neobejdete, nevybírejte si ty čokoládové a dávejte si jich opravdu jen trošku.

 • Sušenky a tyčinky
 • Ty představují pohotovou svačinku, protože však obsahují hodně sacharidů a málo bílkovin, budete mít po nich zase brzy hlad. Doplňte je tedy třeba jogurtem nebo sklenicí mléka. Netřeba dodávat, že tyčinky obalené v čokoládě nebo v proslazené jogurtové polevě nebudou úplně to nejlepší.

 • A co ovesné vločky?
 • Ano, ano, müsli je výbornou součástí naší stravy, zvláště pokud neobsahuje cukr. Jejich energetická hodnota je sice poměrně vysoká, což je dáno obsahem tuku, jedná se však o kvalitní tuk s množstvím nenasycených mastných kyselin. Velkou výhodou je vysoký obsah vlákniny.
  Ale pozor! Většina snídaňových cereálií má vysoký glykemický index. Znamená to, že po jejich konzumaci prudce stoupne hladina krevního cukru, což spustí produkci hormonu inzulinu. Ten se snaží udržet fyziologickou rovnováhu, jenže u většiny lidí obvykle přestřelí a tělo se dostává brzy do stavu hypoglykémie. A výsledek? Za krátkou chvíli máte hlad. Rychle si zase něco dáte a celá situace se opakuje. Takže si zapamatujte hlavní zásadu: ?DOBRÉHO POMÁLU?!

  Tip: Potřebujete poradit s vhodnou snídaní? Obrátit se můžete výživového poradce.