První koncentráty sojového proteinu jsou známy již z počátku minulého století. Jejich základ byl však postaven na sojové mouce a způsoboval četné zažívací potíže. Sojový izolát, který tyto obtíže odstranil, byl použit až v polovině šedesátých let a v poslední době je často zdůrazňován jeho pozitivní vliv na prevenci různých nemocí.

  Co je sójový izolát a koncentrát?
  Když jsou zpracovávány sojové boby, odstraněním slupky a oleje vznikají odtučněné vločky, které se používají pro výrobu odtučněné sojové mouky, sojových koncentrátů a sojových izolátů. Když se odebere bílkovina z odtučněních vloček, výsledkem jsou sojové proteinové izoláty, vysoce vytříbené sojové bílkoviny. Obsahují cca 92% bílkovin. Tyto izoláty vlastní největší množství proteinů ze všech sojových výrobků a patří k velice stravitelným zdrojům aminokyselin (staveních kamenů bílkovin nezbytných pro udržování a růstu člověka.)
  Sojové koncentráty pocházejí z odtučněných sojových vloček, obsahují kolem 70% proteinů a obsahují nejvíce vlákniny z luštěnin.
  Čím je sójová bílkovina prospěšná?
  Sojový protein obsahuje vysoké množství isoflavonů, které jsou spojovány se spoustou prospěšných vlastností včetně prevence rakoviny, osteoporózy a některých symptomů menopauzy. Krom toho mají schopnost snižovat hladinu krevního cholesterolu a triglyceridů, a snižují tak riziko srdečních chorob. Isoflavony vykazují mírný estrogenní efekt. V případě vysoké hladiny estrogenů, která může podporovat vznik rakoviny, potlačují nepříznivé efekty estrogenu a mohou tak bránit růstu rakovinových buněk. V opačném případě, pokud je hladina estrogenu nízká, což je typické pro období menopauzy, působí isoflavony jako slabý estrogen a utišují některé symptomy, jako bolesti hlavy, mravenčení či změny nálady. Svou kvalitou se pak, v porovnání s ostatními rostlinnými proteiny, nejvíce blíží živočišným proteinům. Díky tomu zajistíme co nejkomplexnější příjem všech aminokyselin potřebných pro výživu organismu.
  Jaká denní dávka se doporučuje?
  Užívání sojového proteinu jakožto zdroje živin je jeho velmi závislé na vašem denním příjmu ostatních bílkovin. To se může pohybovat v rozpětí od 0,8 gramu bílkoviny na jeden kilogram tělesné hmotnosti až po dávky převyšující 2 g/kg. Obecně platí, že sportovci potřebují vyšší příjem bílkovin než nesportovci. Výhodou sójového proteinu je velmi dobrá stravitelnost a nízký počet kalorií. Chcete-li sójovou bílkovinu vzhledem ke svým příznivým vlastnostem zařadit do svého jídelníčku, jsou pro vás velmi dobrým řešením sójové suplementy, např. proteinové koktejly prodávané ve formě prášku.