• Hyperbarická oxygenoterapie je moderní, vysoce účinná léčebná metoda, při níž pacient inhaluje 100 % kyslík v přetlakové komoře při minimálním přetlaku 1,5 ATA. Tento způsob léčby byl rozpracován a prohlouben ve střediscích letectví, kosmonautiky a potápění. V současné době je tato metoda používána v lékařsky vyspělých zemích jako USA, Německo a Japonsko. V naší republice je tato léčebná terapie soustředěna v Praze, Plzni, Ostravě, Hronově, Olomouci a nyní i v Pardubicích. Lékařská hyperbarická asociace doporučuje hyperbarickou oxygenoterapii jakou kauzální, podpůrnou i preventivní léčbu.

  Léčba přetlakovým kyslíkem má obrovské regenerační účinky. Díky zvýšenému množství rozpuštěného kyslíku v krvi podporuje buněčný metabolismus a regeneraci veškerých tkání. Je hojně využívána při celkové přepracovanosti, únavě organismu, stresech, fyzickém i psychickém vyčerpání, pro zlepšení fyzické kondice nebo jako součást tréninku u vrcholových sportovců. Podporuje syntézu kolagenu.
  Existují stavy, kde je tato léčba nenahraditelná – např. otrava svítiplynem, při dekompresní nemoci potápěčů, u infekcí způsobených bakteriemi, které se množí bez přístupu kyslíku .U jiných onemocnění je tato léčba vhodným doplňkem jiné léčby – např. u bércových vředů, poruch prokrvení dolních končetin, pooperačních píštělí a poruch hojení operačních ran, nehojících se stavů po amputacích, u omrzlin, popálenin, u některých poruch sluchu, při poúrazovém poškození mozku, u roztroušené mozkomíšní sklerosy v počátečních stadiích.

  Je vhodná i pro mě?
  Léčbu může doporučit nemocnému příslušný odborný lékař . Nemocný může rovněž požádat svého praktického lékaře, aby jej odeslal do Centra hyperbarické medicíny. Lékaři centra poté zváží, zda je v daném případě léčba vhodná.

  Jak probíhá?
  Nemocný je během léčby pod trvalým dohledem vyškoleného zdravotnického personálu.
  Vlastní pobyt v komoře trvá asi 1,5 hodiny. Těchto expozic přitom absolvuje nemocný během jedné léčebné kůry minimálně 10. V průběhu léčby je zdravotní stav nemocného průběžně kontrolován a léčebný režim je přizpůsobován aktuálnímu zdravotnímu stavu.

  Hyperbarická oxygenoterapie je rovněž významná v prevenci v oblasti civilizačních chorob:

   – regenerace organismu po vyčerpávajících jednáních, fyzickém i psychickém zatížení

   – doplňková léčba poruch potence

   – zvýšení obranyschopnosti organismu po prodělaných nemocích, při celkové slabosti a neurovegetativní dystonii

   – zlepšení fyzické a psychické kondice před očekávaným zatížením rizikovými faktory prostředí

   – zmírnění a odstranění vedlejších účinků po požití některých léků a alkoholu

   – kardiovaskulární onemocnění v kombinaci s léky a vitamíny.

   Článek o dýchání najdete zde >>>