Na kyslíku je závislá každá buňka našeho těla, bez něj přežijeme pouhé 4 minuty. Ale i ten, kdo si umí život vychutnat ?plnými doušky?, dýchá často nekvalitně. Správně dýchat tak, aby tělo přijalo dostatek kyslíku a zbavilo se maxima kysličníku uhličitého umí podle lékařů jen velmi malé množství lidí. Většina z nás dýchá příliš povrchně a stejně tak i vydechuje.

  DÝCHÁTE SPRÁVNĚ?
  Kvalita dýchání je značně ovlivněna nesprávným držením těla a znehybnělou bránicí. To jsou dnes typické důsledky sedavého způsobu života. Bránice je hlavní dýchací sval, který odděluje hrudní dutinu od břišní. Při nádechu se plíce roztahují, bránice klesá, při výdechu je pohyb opačný, bránice stoupá. V pravidelném rytmu dechu působí bránice masáž orgánů, které jsou uloženy v její blízkosti. Pozitivně ovlivňuje zejména peristaltiku střev, činnost žaludku, jater a ledvin. Je proto nezbytné odstranit nesprávné držení těla a naučit se používat bránici. Je známo, že psychické stresy zhoršují funkci bránice a vyvolávají stažení oblasti břicha, zejména kolem žaludku. Vědomým působením na tyto orgány lze naopak odbourávat stres.

  DÝCHEJTE NOSEM
  Odborníci se také shodují, že rozhodující je dýchat nosem! Sliznice zachycuje nečistoty, ničí mikroby, zároveň se nadechovanýNosik vzduch ohřívá a zvlhčuje. Nosní sliznice je úzce propojena s mozkem a proudění vzduchu nosem tak působí na aktivaci dalších orgánů, především má vliv na harmonizaci nervové soustavy. Je nutné udržovat nosní dutinu čistou a průchodnou. Dechová cvičení mají značný význam při snižování stresu. Klidný dech navozuje celkové uvolnění a účinně ovlivňuje a zklidňuje psychický stav.

  ŘIĎTE SVŮJ DECH
  Souvislost mezi stresem a dýcháním znají kupříkladu Jogíni již od pradávna a rozpracovali tuto znalost do nejmenších podrobností. Základem je vědomě řízené dýchání. To nejcennější co se nám vědomé řízení dechu nabízí: významné zlepšení periferního prokrvení. Naše srdce je sice obdivuhodné čerpadlo ale ve své funkci má jednu významnou slabinu – minimální schopnost nasávat krev. Tlak za tímto čerpadlem by sice stačil na kvalitní prokrvení, kdyby cirkulace v mnoha místech našeho těla nevázla pro malý odtok krve z zpět k srdci. Maximální nádech a maximální výdech dokáže návrat krve velmi významně zlepšit a tím i zkvalitnit nejen přísun výživy k buňkám ale i odbavování produktů metabolismu i odplavování odpadových látek od buněk pryč – k vylučovacím orgánům.
  Kdykoliv si vzpomenete a provedeme maximální nádech a výdech bude se většině buněk ve vašem lépe dařit než pokud dýcháme jen pomocí automatického dýchání. Čím více se staráme, snažíme, myslíme, čím pozorněji zevní viditelný svět pozorujeme – tím povrchnější je náš dech. Naštěstí dýchání nemusíme ponechat jen onomu automatu sídlícímu v prodloužené míše ale můžeme nádech a výdech vědomě podpořit.

  Chcete se dovědět něco o léčbě kyslíkem? Související článek najdete zde >>>