• Rovnováha mezi duševním a fyzickým zdravím
   Hodně lidí si myslí, že když momentálně nejsou v nemocnici nebo nevynechají z důvodu nemoci v zaměstnání jediný den, pak to znamená, že jsou v dobré kondici. Ale dobrá kondice znamená mnohem víc, než jen pouhý opak výrazu ?být nemocný?. Je to pocit celkového zdraví a pohody po všech stránkách. Je to dostatek energie pro práci i zábavu, pro veškeré požadavky našeho života, schopnost zvládat stres prospěšným způsobem, optimální hmotnost, vitalita i ve stáří?

  Směřuje k tomuto výčtu váš životní styl?

  Lidský věk se ve srovnání s dobou před 50-100 lety prodlužuje, ale kvalita života
  s tím úměrně nestoupá. Jaký význam potom má, že si pomocí dnešní medicíny prodloužíme život, když si ho pro samé potíže nemůžeme užít? Měli bychom dělat vše pro to, abychom nebyli například od 60 nebo 70 let odkázáni na dlouhodobou péči, abychom svůj život žili aktivně co nejdéle. Jak na to? Odpověď je jednoduchá ? prevence, prevence a zase prevence! Pokud si totiž chceme zdraví zachovat co nejdéle a předcházet civilizačním chorobám, je nutné se o něj také dlouhodobě starat.

  Kdy je nejvhodnější začít? Nejlepší je samozřejmě začít ihned a nečekat na první projevy zdravotních potíží. Povzbudivé však je, že na změnu není nikdy pozdě, ale čím dříve začneme, tím snáze a trvaleji se nám podaří své zdraví upevnit.

  Pokud se vrátíme k definici zdraví podle WHO (Světová zdravotnická organizace) ? pak zdraví není jen opak nemoci, ale také fyzická, duševní, sociální a psychická pohoda. Angličtina má pro takto komplexně pojaté zdraví jednoduše vyjádřený pojem WELL BEING ? dobře být. Aby nám v životě bylo opravdu dobře, nestačí tedy jen ?zaléčit? angínu antibiotiky, když naše imunita je zároveň oslabena třeba vlivem stresu v zaměstnání. Pokud k životnímu stylu nebudeme přistupovat komplexně, otvíráme náruč civilizačním chorobám (např. diabetes, onkologická onemocnění, kardiovaskulární onemocnění).

  Co všechno zahrnuje životní styl?

   1) pravidelný režim … buďme spravedliví při rozdělování času věnovaného pracovním aktivitám a odpočinku.
   2) stravu … rozhodně by měla být pestrá (střídat barevnost, skladbu i formu úpravy).
   3) pitný režim ? alespoň tři litry tekutin (voda, minerální voda, neslazené čaje).
   4) pohyb ? a to nejlépe pravidelně a pokud možno každý den.

  Zdravý životní styl však znamená i vyhýbání se:
  kouření, nadměrné konzumaci léků – především na bolest, proti únavě, nespavosti a nevolnosti, nadměrné konzumaci alkoholu, nevhodné stravě, riskantním dietním postupům.

  Životní styl je tedy velmi obsáhlou a navíc velice individuální záležitostí. Každý na změny, ať už jídelníčku či celkového životního stylu, reagujeme jinak. Proto je tedy vhodné konzultovat s příslušnými odborníky (nutričními terapeuty, odborníky na pohybové aktivity, psychology, specializovanými lékaři), kteří poradí, jak upravit životní režim s ohledem právě na vaše podmínky a potřeby.

  Tip: Chcete být fit? Žijte podle 3P:

   PŘIMĚŘENOST ? v příjmu živin a energie
   PREVENCE ? předcházejte nezdravým stravovacím i životním návykům