V roce 327 př. n. l. objevil toto ovoce při svém dobyvačném tažení po Indii Alexandr Veliký. O jaké lahůdce je řeč? O banánech!

  Máte je rádi, ale polekali jste se? Bojíte se, že po banánech se tloustne? Pravda je, že výživné žluté ovoce nás skvěle zasytí právě díky vysoké hladině sacharidů, ale mýty, že banány způsobují nadváhu nejsou opodstatněné. Vždyť průměrný banán má méně než 110 kalorií! Vyzkoušejte tedy bez obav banánové dny, dodáte tělu vlákninu a pročistíte tělo.

  Existuje dokonce dieta založená na banánech ? vyvinul ji rakouský odborník na výživu profesor Hademar Bankhofer. Ten říká: ?Jako každé jídlo i banány mohou způsobovat nadváhu, ale pouze v případě, že energie v nich obsažená přesáhne denní potřebu našeho těla. Jeden středně velký banán přitom obsahuje jen 0,4 tuku a 16 g sacharidů, což je současně asi 80krát méně než má průměrný hamburger!?

  Banány pomáhají vyrovnávat překyselení organismu, cítíme se po nich fyzicky i psychicky fit, minerály, hořčík a draslík v nich obsažené, mají příznivý vliv na krevní tlak. Toto oblíbené ovoce je účinné na popraskané rty, ranní únavu a vypadávání vlasů. Banány také podporují vydatný spánek, mají pozitivní vliv na naše emoce, zvyšují odolnost proti stresu a navíc podporují také naši sexualitu? Máte tedy ještě nějaký důvod se do banánových dnů nepouštět?
  Věděli jste, že:

 • *Slovo banán znamená v arabštině prst?
 • *Existuje přibližně 670 druhů banánů?
 • *Banánovníky vypadají jako palmy, ale ve skutečnosti jsou to byliny?
  TIP: Před a během sportování byste neměli jíst mnoho banánů, protože takzvané ?hormony dobré nálady? nás připravují o motivaci. Banán si tedy dopřejte až po sportování.
  Váš banánový den může vypadat třeba takto:
  Snídaně: 2 šálky ovocného čaje nebo káva s mlékem, jeden krajíc celozrného chleba se lžičkou másla a 50 g cottage nebo lučiny, jeden banán
  Přesnídávka: 5 sušených banánových chipsů, nebo malý banán
  Oběd: Ovocný salát z 20 kuliček hroznového vína, 1 papáji, 2 koleček ananasu a 1 oloupaného banánu nakrájeného nadrobno. Smícháme v misce a přidáme lžíci medu a lžíci slunečnicového oleje.
  Svačina: 1 nízkotučný jogurt s vaší oblíbenou příchutí.
  Večeře: 100 g grilovaných krůtích prsíček s dušenou zeleninou. Jako dezert banán se 125 ml vanilkového jogurtu.
  Dobrou chuť!