? ?A bronzovou medaili získává Česká republika!? Tak tohle třetí místo za potlesk moc nestojí. Smutným faktem je, že naše republika je opravdu třetí v pořadí v počtu obézních lidiček na světě. Ročně v České Republice na následky obezity nejrůznějším způsobem umírá zhruba 10.000 lidí! Obezita či nadváha je, dá se říci, onemocnění z nadměrného uložení tuku v organismu.
  Myslíte si, že zrovna vás se to netýká? Možná nyní patříte ke šťastlivcům, co spalují vše, co snědí, rychlostí blesku, ale nenechte se ukolébat! Metabolismus se přibližně po 25tém roku života zatraceně hodně zpomalí. Nastane metabolický útlum. A od té doby také soumrak nad vaší štíhlou linií! Ale možná taky ne?
  Jestli už se nás obezita nějak týká, můžeme jednoduše zjistit výpočtem BMI. Tělesnou hmotnost podle BMI klasifikujeme takto: podvýživa do 18.5, normální hmotnost 18.5 až 25, nadváha 25 až 30, obezita I. Stupně 30 až 35, obezita II. Stupně 35 ? 40, obezita III. Stupně nad 40.

  Jablko nebo hruška? Asi si dovedete představit typ lidí, u kterých převažuje spíš ukládání tuku v oblasti pasu a břicha (typ jablko) a ty, jimž se přibíráním postava upraví spíše do tvaru hrušky (ukládání tuku zejména na stehnech, bocích). Mnohem větší metabolické riziko představuje obezita typu jablko. Takže dámy, pokud máte v pase už nad 80 cm a pánové vy nad 94 cm, začínáte být v rizikové skupině.
  Že vás zatím nic nebolí, i když jste pěkně kulaťoučcí? Tak pozor! Obezita i nadváha zkracují život a přinášejí řadu komplikací ? opotřebení kloubů, dušnost, poruchy dechu ve spánku, chrápání, cukrovka, hypertenze, ateroskleróza, ale i sterilita a vznik některých zhoubných nádorů (prsu, dělohy, prostaty, tlustého střeva).
  A kdo za to může?
  Každý z nás má jinou genetickou výbavu. Někteří lidé jsou obézní proto že se ?tak narodili?, někteří proto že jsou nemocní, a někteří proto že se přejídají.
  Přes rozšířený názor, že když je někdo obézní, je to kvůli nemoci, se při vzniku obezity uplatňují jen asi v 1 % případů. Je to především snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená hladina hormonů kůry nadledvin (Cushingův syndrom).
  Obezita však vzniká nejčastěji interakcí genetických a zevních faktorů. Existují určitá období, která jsou pro rozvoj obezity kritická ? u žen zejména doba těhotenství a období po něm, dále období přechodu, u dívek doba dospívání, všeobecně pak stresové faktory a určitá období, kdy se snižuje pohybová aktivita ? nástup do zaměstnání, založení rodiny, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, odchod do důchodu apod.
  Jíte dost, ale vůbec se nehýbete? Pak tu máme další přímou cestu k obezitě. Váš příjem by neměl být mnohem větší než výdej, takže máte-li stále hlad, musíte ho vykoupit pohybem.
  Bohužel některé léky mohou také zvyšovat chuť k jídlu a přispívat tak k rozvoji nadváhy. Jsou to zejména některá antidepresiva, neuroleptika, tranqulizéry (léky na uklidnění), glukokortikoidy (hormonální léčba), gestageny (hormonální léčba u žen)?
  V neposlední řadě je obezita reakcí na osamělost, deprese, frustrace, napětí, nudu nebo stres. Obrovský podíl na vzniku obezity mají rodinné stravovací zvyklosti.
  Nejde to?
  Už jste zkoušeli ?zaručené? způsoby hubnutí, ať už různé typy diet, koktejly, elektrické přístroje připínající se kolem pasu, ananasové pilulky, přípravky s chrómem a mnoho dalších? Většinou nabízejí rychlé a snadné řešení a snaží se vás přesvědčit, že po zakoupení takového prostředku půjde všechno samo. Opak je ale pravdou. Jestliže jste opravdu přesvědčeni, že s nadváhou chcete bojovat, případně ji na celý život porazit, musíte to být právě vy, kdo se o to postará největší měrou. To ostatní budou jen takové berličky.
  Nebojte se však požádat o pomoc odborníky. Léčba obezity musí být vždy komplexní a zahrnovat celkovou změnu životního stylu. Proto pokud je Váš BMI vyšší než 30 nebo vyšší než 28 společně s rizikovými faktory (cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevních tuků včetně cholesterolu) neváhejte dlouho.