• V dobách začátku aerobiku byla kalanetika velkým hitem, prakticky nejrozšířenějším skupinovým cvičením. Kalanetika byla doporučována všem věkovým kategoriím, sportovcům i nesportovcům. Dnes se setkáte s kalanetikou méně a ve fitcentrech se s jejími prvky setkáte při cvičeních nazývaných slow body (pomalé tělo) , lekce, která má blíže k body stylingu.

   Kalanetika obsahuje v podstatě pouze posilování, které probíhá ve statických polohách. Cviky se skládají z malých jemných pohybů při velkém počtu opakování. Naprosto zásadní je, aby byly cviky prováděny technicky správně . Hodina je koncipována tak, aby vyhovovala všem věkovým kategoriím. Začíná obvykle 15minutovým uvolněním a protažením, pak následuje formování postavy prokládané strečinkem, a na závěr končí relaxací.
   V současné době jsou kalanetické cviky doplněny také o cviky rehabilitační, proto je kalanetika vhodná i pro seniory. Neobsahuje žádné poskoky, taneční prvky, ani choreografii náročnou na koordinaci. Kalanetické a rehabilitační cvičení vás naučí stahovat a protahovat svaly zároveň. Tím svaly posilujete a zlepšujete svou pružnost, naučíte se oddělovat jednotlivé svalové skupiny a ovládat správně vlastní tělo. Je velmi důležité cvičit vlastním tempem, nepoužívat sílu, nesrovnávat se s ostatními a uvolňovat se. Kalanetika se může cvičit bez hudby i za doprovodu pomalejší melodické ne příliš hlasité hudby.
   V čem je kalanetika jedinečná?
   Kalanetika svaly stahuje a protahuje zároveň, zlepšuje vaši pružnost. Nepotřebujete řadu let, abyste se kalanetiku naučili, nevyžaduje žádné obtížné ani neobvyklé pozice.
   Ke cvičení nepotřebujete žádné speciální nářadí, či oblečení ani obuv.
   Můžete cvičit v kteroukoli denní dobu, jak doma, tak i v kanceláři.
   Kalanetikou zpevníte čelisti, vyhladí se vám podbradek, pozvednou se prsa. Vymodelujete si stehna a hýždě podle svých představ.
   Kalanetika Vás naučí vnímat vlastní tělo a tento pocit Vám zůstane do konce života. Už se nebudete po cvičení cítit unavení a vyčerpaní. Budete mít spoustu energie a chuti do života!
   Více informací naleznete v knihách autorky Callan Pickneyové Fit s kalanetikou a Superkalanetika (Ikar, Praha 1998).