• Spěch. Typický fenomén naší doby. Jenže naše fyzické potřeby nám zůstaly, ale všechno kolem nás ze zrychluje, na všechno je méně času? I na jídlo. A řešení? Hotová zmrazená jídla, polotovary, potraviny v prášku, nejrůznější těsta, pizzy, ale také zmrzliny a další produkty. To vše užíváme denně. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, z čeho se vlastně vyrábějí?
   TREND

  Ve všech vyspělých zemích Evropy, Ameriky a nejnověji i Asie prudce roste spotřeba smažených hranolků, nejrůznějších chipsů a tyčinek, ale také přímo hotových zmrazených jídel, napůl připravených jídel a potravin v prášku nebo na různých stupních zpracování. V dnešní dynamické společnosti jen málokdo má čas vařit jídla ze základních potravin. Průzkumy dokládají, že to nedělají ani ženy v domácnosti. Čas, který by věnovaly vaření, využijí raději jinak. Striktně řečeno, téměř všechny potraviny dnes procházejí určitým stupněm zpracování. Mouka se mele v továrních mlýnech, zpracovaným výrobkem je i taková základní potravina jako chléb, sýr, mléko, které se pasterizuje nebo jinak upravuje.
  Základními surovinami jsou obvykle suroviny nejlevnější. To znamená obilí, sója, cukr a palmový olej. To jsou suroviny bohaté na škroby, cukry a tuky. V přírodní podobě by rozhodně byly z řady hledisek nevyhovující. Proto jsou složitě upravovány. (Například obilný škrob je chemicky upraven tak, že se zlepší jeho odolnost vůči horku, snadněji se rozpouští ve studené vodě a vytváří lepší texturu potravin. Sójový olej se zahřívá na 200 stupňů Celsia a sytí se vodíkem. Je pak pevnější a vypadá jako živočišný tuk.) Umění úpravy základních surovin pro průmyslovou přípravu jídel dosáhlo své dokonalosti. Ví se, jak dosáhnout toho, aby základní surovina byla vláčná, nebo naopak křupavá, šťavnatá, či suchá. A protože nás zajímá také, aby nám naše polotovary dlouho vydržely, přidají se ještě nejrůznější stabilizátory a emulgátory.

   CHUŤ VE VAŠICH RUKOU

  Nejdůležitější byl zřejmě objev dochucovadel a aromatických esencí. Ty dávají potravě chuť, jakou si jen napřejete. Jinak by průmyslově připravená jídla byla většinou zcela bez chuti. V roce 1900 existovala takových esencí jen asi stovka. Dnes jich je přes čtyři a půl tisíce a další neustále vznikají. Bez průmyslu, který tyto esence a dochucovadla vyrábí, by hotová jídla a průmyslově připravované polotovary a jídla v prášku vůbec nemohly existovat. A tak mohou dnes knedlíky chutnat třeba jako kompot a kompot naopak jako knedlíky.

   POZOR

  A co negativa? Většina z těchto výroků je vysoce kalorická, protože obsahují už uvedené levné suroviny – škroby, tuky a cukry. Riziko obezity se tím výrazně zvyšuje. Zároveň se tato jídůa přibarvují, na což někteří lidé mohou reagovat alergicky.

   Největším evropským konzumentem hotových jídel a polotovarů je Velká Británie. Pětina Američanů se denně stravuje ve stáncích prodávajících hamburgery, u McDonald?s nebo v KFC. Latinská Amerika a Asie tento trend rychle dohánějí. Podle nejnovějších údajů má jedenadvacet procent britských žen a sedmnáct procent britských mužů nejen nadváhu, ale jsou přímo obézní. V USA jsou odpovídající čísla ještě vyšší: obezitou trpí 25 procent žen a 20 procent mužů.