Aby hubnutí šlo hladce,
volte správné kombinace!

Pálení žáhy, nadýmání, žaludeční potíže? Trápí vás někdy společně s nechtěnými přibývajícími faldíky? Je to z velké části proto, že nesprávně kombinujete to, co jíte.
O dělené stravě jste už jistě někdy slyšeli, že? Nemusíte myslet neustále na to, zda budete pojídat celý den zrovna ?zvířátka? nebo ?kytičky?, ale chcete-li prospět svému zažívání, určitě rozdělovat a volit správné kombinace někdy zkuste. Původním tvůrcem principu dělené stravy byl doktor Howard Hay. Ten zjistil, že pokud upraví stravování podle složení našeho těla a uvede tak stravu do harmonie se svým tělem, uleví se mu. Velmi laicky řečeno je dělená strava založena na konzumaci jídel stejných skupin nebo takových, která jsou vzájemně neutrální. Tím se dosáhne jednoduššího trávení potravy. Pokud totiž jíme jídla všech skupin najednou, tělo paradoxně spotřebuje valnou část energie přijaté z potravy na vlastní proces trávení! Neúměrně brzo se pak dostavuje nejprve únava z jídla a následně pocit hladu.

  Proč tomu tak je?

Některé potraviny jsou totiž tráveny rychleji než jiné, některé vyžadují specifické trávicí enzymy a další zase odlišné podmínky v žaludku, aby mohly být náležitě vstřebány. Chcete mít více energie, lepší náladu a ještě hubnout? Budete-li potraviny správně kombinovat, jste zároveň na nejlepší cestě, jak svou hmotnost kontrolovat. Pokud sníte jen jednu samotnou potravinu, nebo několik potravin vhodně sladěných s ostatními, bude vaše trávicí soustava pracovat na maximální výkon a v těle vám nezůstanou nestrávené potraviny, které by se pak přeměňovaly na tukové faldíky.

  Jak to funguje?

Skupina 1:

 • Bílkoviny (maso, drůbež, sýr, ryby, vejce, mléko, ořechy) se tráví velmi pomalu a potřebují kyselé šťávy. Po bílkovinách si před uhlohydráty odpočiňte až 3 hodiny.
     • Skupina 2:

     • Uhlohydráty (všechny obilniny a jídla vyrobená z nich – chléb, těstoviny, vločky, mouka, sušenky?) a škrobové potraviny (brambory, cukrová kukuřice)), se tráví poměrně rychle, potřebují šťávy zásadité a vyžadují odlišné enzymy než bílkoviny. Po konzumaci uhlohydrátového jídla si dejte dvě hodiny pauzu, než se pustíte do bílkovin.
      Jíte-li často jídla ze skupin 1 a 2 současně, konkurenční enzymy budou proti sobě bojovat a vzájemně se ničit. Výsledkem je, že se jídlo nebude správně trávit a začne doslova zahnívat ve střevech. Bolesti žaludku a další potíže jsou nasnadě.
        • Skupina 3:

        • Neutrální – saláty, neškrobová zelenina, kořenová zelenina, semínky, byliny, koření, ořechové a rostlinné oleje. Ty můžete požívat bez obav se skupinou 1a 2.
              • Skupina 4:

              • Ovoce – Ovoce stojí samo o sobě a je držitelem rekordu v rychlosti trávení. Využívá k tomu však jiné enzymy než ostatní skupiny, proto je s ničím nekombinujte.
               Ovoce jezte také spíše na lačný žaludek, ideálně ráno. Pokud sníte ovoce po těžkém obědě, nemůže se tento rychlík v trávení nikam dostat, protože trčí za pomalou potravou? A tak začne ve střevě kvasit a vy se pak dočkáte nepříjemných potíží.
                • Co sem patří?
                 Skupina 1 –
                 *Drůbež
                 *Jogurt
                 *Maso
                 *Mléko
                 *Ořechy
                 *Ryby
                 *Sója
                 *Sýr
                 *Vejce
                 *Zvěřina

                 Skupina 2
                 *Brambory a škrobová zelenina
                 *Cukr a sladkosti
                 *Javorový sirup
                 *Med
                 *Obilná zrna
                 *Těstoviny
                 *Rýže
                 *Kukuřice
                 *Jáhly
                 *Výrobky z obilí
                 *Sušenky, chléb,
                 koláče, dorty, pečivo

                 Skupina 3
                 *Neškrobová zelenina
                 *Bylinky, koření
                 *Máslo
                 *Smetana
                 *Pomazánkové tuky
                 *Olivový olej
                 *Saláty a čerstvé byliny
                 *Semena

                 Skupina 4
                 *Ovoce

                 Až budete příště přemýšlet, co si uvaříte k obědu, nechte se inspirovat myšlenkou správného kombinování potravin. Pomůžete svému tělu efektněji spalovat tuky, bude lépe vstřebávat živiny, enzymy a bílkoviny a zabrání nepříjemným poruchám zažívání.