Na přelomu roku jsme si dali nejrůznější předsevzetí. Někteří z nás se tradičně rozhodli zhubnout nebo aspoň jíst zdravěji. Jak dlouho jste vytrvali? Že už vaše předsevzetí vzalo za své? Třeba vám pomůže pár našich tipů?

  Už Hippokrates kdysi prohlásil, že strava má být člověku lékem. Neplatí to zdaleka jen ve chvíli, kdy se dostaví nějaké zdravotní obtíže, které si člověk způsobil, když si nadměrně pochutnával na věcech, jež každý dietolog a lékař zakazuje. Všechno, co sníme, nás totiž ovlivňuje. Ale komu by se chtělo hlídat tabulky kalorií, sledovat chemické složení oběda a počítat, který vitamin nebo minerál ještě ten den nespolkl? Komu by se zkrátka chtělo dodržovat režim označovaný tím nepříjemným slovem dieta? A přece už drobná úprava jídelníčku může znamenat několik let života navíc, lepší kondici a oddálení nejrůznějších potíží. Některým lze předejít, přestože už začaly k životu moderního člověka patřit. Nemocný žlučník, vysoký krevní tlak, osteoporóza… A to nemluvíme o nadváze. Jak ovšem jíst, aby se člověk takovým potížím vyhnul? Nemusíte se stát odborníkem na dietologii a složení potravin. Stačí dodržovat několik základních pravidel, která nikoho neomezují.

  1. PŘEMÝŠLEJTE, NEŽ SE NAJÍTE

  Vezměte si list papíru a zapište všechno, co jste snědli za posledních osmačtyřicet hodin. Nic nevynechejte, ani malý bonbonek při čekání na autobus nebo sklenici vody před spaním. Říká se tomu „potravinový deník“ a je to věc velmi prospěšná. Každý mívá totiž ve zvyku podceňovat jak množství snědeného jídla, tak jeho složení. A naopak nadsazovat množství zkonzumované zeleniny či ovoce. Největším nebezpečím je jídlo, které rychle ohřejeme z polotovarů a ve spěchu zhltneme. Proto každý odborník na výživu radí, abychom si jídlo pokud možno připravovali sami – uvařili je i naservírovali. U takové činnosti totiž všichni automaticky přemýšlíme, co do hrnce vkládáme a co si dáváme na talíř.

  2. POSLOUCHEJTE SVŮJ NOS

  Člověk je živočich jako každý jiný a tak i své jídlo vnímá více smysly, nikoli pouze chuťovými buňkami. Jíme očima i čichem. Zbavit se vůně jídla je stejné, jako bychom se zbavili dobré poloviny požitku z něj. Do mozku přicházejí informace o jídle i přes čichový orgán, tím se potěšení jenom násobí. Navíc je dokázáno, že člověk, který si pochutnává i čichem, toho sní méně. Jeho potřeba potěšení je naplněna více smysly. A podle čichu koneckonců poznáme i potravinu zkaženou.

  3. POSLOUCHEJTE SVÉ TĚLO

  Nesnažte se jíst jenom podle nějakých doporučení. Říká se, že po ránu by se měl člověk pořádně nasnídat. Jenže tato poučka pro každého neplatí. Přibližně deset procent lidí se do snídaně doslova nutí. Po dvou třech hodinách u nich ovšem dojde k poklesu krevního cukru, takže sáhnou po čokoládě, nebo po něčem malém, zato velmi kalorickém. Počkejte si, až se hlad dostaví sám a pak si dopřejte mnohem zdravější jídlo.

  4. BRAŇTE SE SKRYTÝM TUKŮM

  Skryté tuky číhají všude. Nemůžete se jim vyhnout. Přidávají se automaticky do všeho, co se vyrábí ve velkém. Zlepšují totiž chuť. Jak se bránit? Když si jídlo chystáte sami, myslete na množství tuku. Dejte přednost vaření v páře, grilování či dušení. Smažení je nejméně vhodná úprava pokrmu. Vyhýbejte se potravinám, které obsahují velké množství tuku: chipsům, kakau, kupovaným sušenkám, majonézám, krémům. Nakupujte s připraveným seznamem a nakupujte syti!

  5. ZELENINA NA PŮL TALÍŘE

  Když si představíte jídlo, které sníte za celý den na jednom velkém talíři, vyhraďte nejméně polovinu pro různě upravovanou zeleninu! Druhá půlka ?denního talíře? by měla být vyvážená a pestrá.

  6. NEPROPADEJTE ILUZI „LIGHT“

  Mnohé potraviny mají označení „light“ (lehké). Jenže když sníte dvě tabulky „light“ čokolády, určitě vydají za víc než kousek čokolády normální. Ještě nebezpečnější jsou ty „lehké“ potraviny, které nejsou oslazeny cukrem, ale umělými sladidly. Jejich energetická hodnota totiž může být stejná, někdy dokonce i vyšší, než kdyby výrobce použil cukr.

  7. NEBOJTE SE JÍST VENKU

  V dobré restauraci určitě dostanete jídlo zdravé a vyvážené – pokud si je vyberete. A nemusíte se bát ani takzvaného rychlého občerstvení. Jestliže k němu přistupuje člověk rozumně, může se také najíst docela dobře. Smažené hranolky patrně nebudou to nejlepší, ale co třeba vyzkoušet zeleninový salát? Pečené kuře? Něco řeckého na rožni? To že ostatní chodí na pizzu pro vás nemusí být vždy směrodatné.

  8. BRAŇTE SE VITAMINOVÉ HOREČCE

  Svět je vitaminy doslova posedlý. Kupují se obrovská množství umělých multivitaminů, specializovaných přípravků, vitaminových bonbonů pro děti… Jen zapomínáme na přirozený zdroj těchto látek. Pestrá a vyvážená denní strava s dostatkem ovoce a syrové zeleniny lidské tělo také zásobí vitaminy i minerály.

  9. VYHÝBEJTE SE NEROZUMNÝM RYCHLÝM DIETÁM

  Diety byly, jsou a budou. Vždycky se najdou lidé, kteří chtějí rychle zhubnout. A tak jednou jedí jenom proteiny, jindy vynechávají večeři, příště zase týden polykají samé ryby nebo vajíčka, absolutně vyloučí ze stravy tuk. Kalorická hodnota jejich jídla možná klesne, o tom není pochyb, ale zároveň se vytratí i důležité látky, které jejich tělo potřebuje. Zhubnete, ale začnete jíst jako dříve a přebytečná kila se vrátí (a s nimi i pár nových). Organismus byl donucen k omezenému režimu, je pro něj zákonité, že využije první možnosti si znovu udělat zásoby. Pokud tedy potřebujete opravdu zhubnout, postavte si jídelníček na zelenině, ovoci, bílém mase, rybách? Jezte rozumně.

  10. NEPODLÉHEJTE OMYLŮM

  V průběhu doby se mnohá potravina ocitla na seznamu „zakázaných“. A vyrojily se zaručené pravdy a omyly. Olivový olej je jistě mimořádně prospěšný, ale stejně tak tělu prospějí jiné rostlinné oleje. Ryby jsou samozřejmě zdravé, ale každá ryba ještě není méně tučná než červené maso bez zjevného tuku a zdravě upravené. Máslo obsahuje vitamin A, a přitom je stejně „tučné“ jako třeba margarin. Těstoviny neznamenají jen hrozbu pro linii, právě naopak. Dodávají tělu stavební látky. Většina tuku, který se v těle usazuje, pochází z omáček konzumovaných k těstovinám. A takových omylů bychom mohli najít bezpočet?

  Nezbývá než ještě jednou zopakovat: myslete na svůj životní styl, jezte rozumně a pestře, a tak budete jíst i zdravě.