Víte, proč jablečný nápoj nejen chutná, ale také léčí? Jak můžete prospět svému zdraví pojídáním obyčejných jablek? Čtěte, co jste možná o našem domácím ovoci netušili?

    1. Jablečná šťáva funguje proti astmatu

   Pokud si vaše dítě zamiluje jablečné džusy a mošty, chrání ho jejich pití podle britských odborníků před astmatem. Dýchavičností způsobenou touto nemocí totiž trpí mnohem méně než jejich vrstevníci s averzí vůči tomuto nápoji. Blahodárně tu totiž působí látky obsažené v jablkách, především flavonoidy a fenolové kyseliny, které pomáhají tišit záněty v dýchacím aparátu.

    2. Jablečný elixír chrání před infarktem i nádory

   Šťáva z jablek obsahuje vysoké množství fenolických látek, které v těle člověka fungují jako antioxidanty. Tyto sloučeniny omezují vliv volných radikálů, jejichž působením může dojít například k poškození cév a následně k mrtvici či infarktu. Pokud radikály naruší buněčné jádro, vzniká nádorová buňka. Více fenolických sloučenin přitom obsahují moštová než klasická jablka, což by měla být cenná informace především pro výrobce moštu, aby jejich nápoje byly fenolickými látkami doslova nabity.

    3. Co dokáže jedno jablko denně?

   Jablko patří v našich zeměpisných šířkách k dostupným druhům ovoce. Jeho obliba však v poslední době klesá, protože mnozí upřednostňují exotické ovoce. A to je chyba! Lékaři doporučují sníst alespoň jedno jablko denně, pokud se chcete vyhnout rakovině střev. Jablka totiž nejen blahodárně působí na celý lidský organizmus, ale především udržují ve výborné kondici střeva. Růst nádorů v nich omezuje látka nazvaná procyanidin, která je obsažena v plodech jabloní. Jezte jablíčka pěkně celé, i se slupkou!

    4. Příbuzná granátová jablka poslouží mužům

   Je známo, že šťáva z granátových jablek má protizánětlivé účinky a obsahuje rovněž velké množství antioxidantů, tedy látek, které snižují pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Její pravidelná konzumace může významně zpomalit rakovinu prostaty. Výzkumy prokázaly, že granátová jablka obsahují chemické látky, které omezují buněčné poškození a možná také ničí rakovinné buňky.

    5. Jablko v roli záchranáře

   Nepříjemné pocity kolem žaludku občas přepadnou každého. Sáhnout po pilulce je sice účinnou možností, jak s pocitem ?nanic? zatočit, ale zapomeňte pro jednou na chemii a oloupejte si jablko. Podle japonských vědců právě tato činnost stimuluje nejrozvinutější oblast lidského mozku, protože zvyšuje její prokrvení. A brzy se budete cítit zase úžasně!

    6. Svěží koktejl pro chuť na lásku

   Míchané nápoje umějí více než jen zahnat žízeň. Podpoří vaši kondici a radost ze života. Zkuste třeba koktejl pro zamilované. Potřebujete na něj dvě jablka, polovinu manga, 100 ml jablečného džusu, 200 g přírodního jogurtu, 2 lžičky medu, trochu skořice.
   Oloupaná jablka a polovinu manga rozkrájejte na menší kousky. Smíchejte je s jablečným džusem, přírodním jogurtem, medem, skořicí a rozmixujte. Ozdobte ovocem, které napíchnete na delší špejli a ponoříte ji do skleničky. Vaše láska neodolá!

    7. U společné sklenky moštu!

   Když si užíváte s přáteli a nechcete s nimi držet krok v počtu vypitých sklenic alkoholu, objednejte si jablečný džus se sodovkou do půllitru. Zlatavá tekutina s bublinkami a pěnou připomíná orosenou desítku. Budete vypadat, že statečně pijete s ostatními, ale budete to jen vy, kdo přitom zůstane s jasnou myslí a nepůjde domů po čtyřech!