Občerstvení typu Country Life a obchůdků s biopotravinami u nás přibývá. Dokonce i některé supermarkety zavádějí koutky s názvem ?racio potraviny?.
Říkáte si, že nejste zvědaví na celozrnnou mouku a naklíčená semínka? Tak to byste se měli v u pultíku s biopotravinami co nejdříve zastavit. Nálepku bio totiž může mít cokoli, co se vypěstuje, vychová nebo zpracuje v ekologickém zemědělství. Tedy i med nebo marmeláda, smetana, a dokonce vinná klobása, uherák nebo bůček.

  Proč kupovat biopotraviny?

Protože prospívají vašemu zdraví, přírodě i chovaným zvířatům.
? Neobsahují chemické přídavné látky ? syntetické konzervanty, umělá barviva, stabilizátory, aroma
? Při jejich pěstování se nepoužívají pesticidy
? Při chovu zvířat je zachováván wellfare ? pohoda zvířat
? Chutnají lépe
? Neobsahují geneticky modifikované organismy
? Jsou nutričně bohatší, obsahují více vitaminů a zdravých nenasycených mastných kyselin
? Ekologičtí farmáři chrání přírodní zdroje a udržují přírodní pestrost druhů
? Nejsou anonymní, přináší příběh konkrétního zemědělce
? Díky ekologickému zemědělství se na trhu objevují již dnes méně známé druhy obilovina luštěnin (např. pohanka)

  Jak poznáte biopotraviny?

Jsou označeny ?biozebrou? ? zeleně pruhovaným půlkruhem s nápisem bio. Od roku 2009 budou mít biopotraviny v celé Evropě jednotné logo ? modré sluníčko s hvězdičkami a nápisem ?ekologické zemědělství? v příslušném evropském jazyce.

  Jaké biopotraviny můžete koupit?
  1. Mléčné produkty z kravského, kozího a ovčího mléka

Kravské biomléko má sladší chuť a je vždy plnotučné (i více než čtyři procenta tuku). Bývá sice ošetřeno velmi krátkých zahřátím na vysokou teplotu, ale má ve srovnání s obyčejným mlékem kratší dobu trvanlivosti, většinou jen několik dní. U mléka, které není vůbec ošetřeno, např. přímo od chovatele, se zanedlouho začne oddělovat tuk a syrovátka.
Dalšími mléčnými produkty jsou například biojogurty, jogurtové nápoje s probiotickými kulturami, kefír. Nesmí obsahovat umělá ochucovadla ani jiné přísady neekologické produkce. Sýry, žervé by měly být ošetřeny pasterizací. Jinak může hrozit nákaza listeriózou.

  2. Vejce, maso, uzeniny

U biovajec máte jistotu, že nepochází od slepic chovaných v klecových velkochovech. Podobně biohovězí nebo biokuřecí je ze zvířat chovaných pouze za účelem zpracování masa v podmínkách, které jim zajišťují pohodu. Mělo by proto lépe chutnat. Stresovaná zvířata totiž mají ve svém těle vyšší hladinu látek, které pak samotné maso znehodnocují.

  3. Obilniny, pečivo, těstoviny, cereálie

Celozrnná biomouka obsahuje obaly zrnek, které mají nejvíce cenných látek, ale na rozdíl od obyčejné mouky v nich nenajdete zbytky pesticidů používaných k hubení plevelů a škůdců. Její vyšší obsah vlákniny také lépe podporuje trávení.
V bioprodejnách koupíte i směsi pro domácí pekárny, bezlepkové pečivo, výrobky bez vajec nebo mléka, což ocení především alergici, nebo velmi chutné bagety například s bylinkovou pomazánkou, s kozím sýrem, se šunkou, se slunečnicovou pomazánkou s mořskou řasou. K dostání jsou také méně tradiční produkty jako pohanka, kuskus, dále rýže loupaná i neloupaná, luštěniny ? fazole, čočka, cizrna, všechno samozřejmě v biokvalitě. Z těstovin můžete zkusit fusilli z divoké rýže, celozrnné lasagne, rýžové špagety?

  4. Ovoce a zelenina

Při koupi čerstvého ovoce a zeleniny s přívlastkem bio se musíte řídit tím, co právě sezona nabízí. V opačném případě raději sáhněte po mražených produktech. Běžně jsou k mání brambory, jablka, mrkev, méně už například salát. U něho navíc počítejte s tím, že chutná víc hořce, protože obsahuje více antioxidantů (hlavně v tmavých listech), tedy látek, které brání předčasnému stárnutí a chrání před nádorovými onemocněními. V biokvalitě jsou také džemy, povidla a ovocné pyré.
V občerstveních Country life si pochutnáte i na čerstvých salátech, např. mrkvovém s rozinkami, či na ovocných a zeleninových šťávách.

  5. Sladkosti a pochutiny

V biokvalitě můžete mít čokoládu ? bílou s vanilkou, citronovo-jogurtovou, hořkou pomerančovou nebo třeba s chilli. Sušenky jako čokokokosky se špaldovou moukou, jablečné hrudky se skořicí a vločkami, javorové sušenky, celozrnné s melasou, dále bonbony, musli tyčinky nebo lněnky, ať už zázvorové s datlemi, perníkové s fíky či jablečné se skořicí. A výčet pamlsků není zdaleka u konce.
Oblíbenou pochoutkou jsou i semena (lněná, konopná, slunečnicová), ořechy včetně ořechových past a sušené ovoce ? datle, fíky, kustovnice čínská, rozinky, banány, brusinky, hrušky, meruňky. Nejsou sice tak krásně barevné, zato nebyly ošetřeny sířením. A čím nahradit slané brambůrky? Třeba špaldovými krekry s dýňovým semínkem a česnekem nebo se sezamem a sojovou omáčkou.
Pokud pošilháváte po přírodních sladidlech, vyberete si biomed dokonce mezi dvanácti druhy, nebo můžete sáhnout po některém ze sirupů ? borůvkový, brusinkový, javorový, z agáve či po třtinové melase či přírodním třtinovém cukru.

  6. Ochucovadla, oleje a tuky

Když už kupujete biopotraviny, určitě nebudete používat k jejich přípravě umělé přísady. Nezaměnitelnou chuť dokáže pokrmům vtisknout třeba bylinná sůl, balsamikový nebo jablečný ocet, česnekový či feferonkový krém, mořské řasy, pesto, zeleninový bujon, vývar? Zdraví prospěšné jsou pak z olejů lisovaných za studena olivový, sezamový, slunečnicový, sojový, světlicový, konopný, lněný, novou chuť poznáte s arašídovým olejem či kokosovým tukem.

  7. Nápoje

Dáte si čaj, kávu nebo víno? Vše pochopitelně bio, což třeba v případě vína znamená, že bílý nebo červený mok obsahuje až o třetinu více látek, které chrání cévy před stárnutím a nádorovým onemocněním než běžná vína. Z čajů jsou v nabídce zelené, černé, ovocné i bylinné. V kávě si můžete vybrat mleté i zrnkové pražené, bez kofeinu nebo obilninové náhražky. K výběru nápojů patří i čerstvé šťávy, sirupy, kombucha.

Kdo především by se neměl biopotravinám vyhýbat?
? děti, protože jejich imunitní systém pomalu vyzrává a není třeba ho zatěžovat umělými konzervanty, barvivy, glutamátem nebo velkým množstvím solí
? těhotné a kojící ženy, protože mohou výrobky bez konzervantů a pesticidů předcházet pozdějšímu vzniku alergií dítěte na tyto látky v běžných potravinách
? alergici, a to nejen ti, kterým nedělají dobře chemické přísady v potravinách, ale také mléko, vejce nebo ořechy