Chodíte někdy do McDonald´s? Vůbec? Jenom na záchod? Čas od času? Každý týden? Denně? Přemýšleli jste někdy, co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení třeba po dobu jednoho měsíce?
  Dokumentaristu Morgana Spurlocka to napadlo. SUPER SIZE ME Je dokumentární film Morgana Spurlocka, jenž si položil otázku, jak moc přispívají fastfoodové řetězce k epidemii obezity v USA.

  Morgan Spurlock se kvůli tomuto projektu vydal cestu absolutně nezdravého stravování. Jaká byla pravidla? Třicet dní nesměl jíst nic jiného, než co je v nabídce McDonald?s, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, objednat si vše, co je v nabídce alespoň jednou a dát si XXL menu, pokud je k tomu vyzván.

  Před experimentem podstoupí tento sedamdvacetiletý mladík lékařskou prohlídku u všeobecného lékaře, gastroenterologa a kardiologa. Jeho zdravotní stav je zcela v pořádku, může tedy začít.
  Morgan si zpočátku těžko navyká na ohromné porce, své první ?supersize? menu dokonce vyzvrací. Pak si přivykne. Den ode dne mu je však hůře, přibírá na váze (protože takto konzumuje dvakrát více kalorií než potřebuje), pěstuje si návyk na jídle, ztrácí sexuální apetit i zdatnost, budí se uprostřed noci s bolestí na hrudi. V jednadvacátý den experimentu mu lékaři doporučí přestat, jelikož si vážně ohrožuje zdraví. Morgan však vydrží až do konce. Nabytých jedenáct(!) kilogramů pak shazuje ještě dlouho pomocí detoxikační diety.

  Trýznivá hamburgerová dieta, která dovedla Spurlocka k fyzické a citové proměně, snad i vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu.

  Když se po skončení třicetidenního fastfoodového stravování Morgana Spurlocka zeptali na otázku, co by dělal, kdyby byl uprostřed pouště a v okruhu sta mil nebylo žádné jídlo a jedinou oázou by byl právě McDonald´s, odpověděl: ?Nešel bych tam. Udělal jsem to jen proto, že jsem chtěl dokončit ten film, ale věřte mi, ty dny vůbec neubíhaly, těch třicet dní bylo jak rok.?

  A reakce řetězce McDonald´s? Rozjel současnou olympijsko-salátovou kampaň, kde podporuje sportovce a na svých letácích uvádí kalorickou hodnotu všech svých nejprodávanějších produktů?

  Zajděte si na Super size me do kina. Dokument je sice trochu jednostranně zaměřený, ale je zajímavý a s největší pravděpodobností po něm nezamíříte do svého ?oblíbeného? fast foodu. A místo peněz na svačiny nebuďte příště líní připravit svačinky pro své školáky raději sami a s láskou.