Nadváhou a obezitou trpí v České republice 13 procent dětí ve věku 6 až 10 let, u starších ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a 10 procent děvčat. A jejich počet stále roste? Za tímto trendem stojí nejen geny, ale zejména vliv reklamy, nesprávný přístup rodiny, špatné stravovací návyky, stravování ve fast foodech, nedostatečný pohyb.

  Sladkosti

Nadměrná konzumace sladkostí vede k tloustnutí, nemluvě o neblahém vlivu cukru na zubní sklovinu a tvorbě zubního kazu. Pokud mají děti ve stravě hodně jednoduchých sacharidů, jejichž zdrojem sladkosti jsou, přeměňují se nadbytečné sacharidy na tuky a ukládají se.
Jako sladkosti dávejte dětem kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa, sušené ovoce, ořechy, müsli.

  Slané mlsky

Brambůrky, chipsy, solené oříšky, křupky nejsou pro děti vhodné, protože nadměrný příjem soli může vést k potížím s ledvinami nebo zvýšenému zadržování vody v těle, a tím ke zvyšování váhy.
Slané pochutiny nahraďte zeleninovými jednohubkami.

  Fastfood

Většina jídel v rychlém občerstvení je bohatá na jednoduché sacharidy, tuky s nevhodným složením, cholesterol a sůl, což při pravidelné konzumaci způsobuje nejen tloustnutí, ale i zvyšuje hladiny cholesterolu a krevních tuků.
Dbejte, aby se vaše děti nestravovaly ve fast foodech pravidelně, a pokud si tu jídlo dají, ať ho doplní dostatkem zeleniny a ovoce.

  Nepravidelné a nevyvážené stravování

Správný stravovací režim, tedy tři až pět jídel denně, dodržuje jen 56 procent dětí. Řada z nich podceňuje důležitost snídaní a čtvrtina dětí je zcela vynechává. Na svačiny zapomíná 10 procent školáků. Na obědy do školních jídelen chodí tři čtvrtiny dětí.
Dítě by mělo jíst pětkrát až šestkrát denně. Vhodné jsou potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem. Dítě pak vydrží dlouho nasycené.

  Diety

Průzkum ukázal, že čtvrtina dětí má pocit, že trpí nadváhou nebo obezitou, a 32 procent školáků dokonce drželo nebo drží dietu. Téměř v každém časopise najdeme zaručené recepty na hubnutí. Proto se nelze divit, že se u mladých lidí stále častěji objevuje i opačný extrém, a to poruchy příjmu potravy!
Pokud dítě potřebuje zhubnout, je nejlepší vyhledat pomoc odborníků, lékařů nebo nutričních terapeutů.

  Nedostatečný pohyb

Podle studie Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze děti ve věku šest až čtrnáct let sportují pouze dvě až čtyři hodiny týdně. Do této statistiky se však započítávají i hodiny povinného školního tělocviku.
Pro děti je zejména důležité zvýšit energetický výdej aktivitami ve volném čase. Je potřeba, aby se do snažení zapojila celá rodina a aby byl pohyb spojen s příjemným emotivním prožitkem.

  Špatný příklad

Děti jsou velmi senzitivní bytosti a rychle přejímají návyky dospělých, bohužel i ty špatné. Pokud například ke snídani pravidelně jíte sladké pečivo, nemůžete čekat, že vaše děti budou jíst celozrnné rohlíky s nízkotučným sýrem a zeleninou.

Myslete nejen na své zdraví, ale i na zdraví svých dětí!