Vánoce jsou za tady a váš žaludek dostává z přemíry jídla a alkoholu opět pořádně zabrat? A co teprve kilogramy navíc! A vy se nějak nemůžete přemluvit do shazování těch nechtěných faldíků?
Určitě jste si i letos slíbili, že se už nebudete přejídat a ?přepíjet? a že v rámci štíhlé linie vyrazíte o svátcích na běžky nebo na procházku. Pokud však podléháte kouzlu lenošení a vůni jídla a pití, máme pro vás pár užitečných rad, jak se vypořádat se zdravotními problémy, které vás o Vánocích mohou potkat. Šťastné a veselé!

  Když pálí žáha
 • *Vypijte sklenku vlažné vody.
  *V noci si dejte pod hlavu více polštářů, aby horní polovina těla byla ve zvýšené poloze.
  *Pokud vás trápí pálení žáhy opakovaně, skočte si do lékárny pro preparáty, které odstraňují nadměrnou kyselost žaludku a tvorbu žaludeční šťávy.
  *Samozřejmostí je omezit tučná, kynutá a sladká jídla. Nejezte pozdě večer a v noci!
  • Žlučníkový záchvat

  Právě přemíra tučné stravy a příliš mnoho alkoholu, a žlučníkový záchvat je na světě!
  *Pokud vás žlučník trápí častěji, měli byste na to myslet už při přípravě vánočních pokrmů. Maso nesmažte, ale pečte nebo duste. Majonézu v bramborovém salátu nahraďte jogurtem smíchaným s hořčicí.
  *Zánět žlučníku je akutní? Potom vyhledejte lékaře a počítejte s tím, že vás čeká dieta v podobě hořkého čaje, suchých rohlíků a sucharů?

   Zácpa a průjem a jiné nepříjemnosti
 • *Máte-li zácpu poprvé a s vyprazdňováním potíže běžně nemíváte, můžete si pomoci některým z projímadel, v lékárně vám ochotně poradí.
  *Rozhýbejte se, místo vánočky si dejte celozrnné pečivo, do jogurtu zamíchejte ovesné vločky, jezte sušené švestky, chroupejte jablka a zeleninu.
  *První pomocí u průjmu je dostatečné zavodnění, takže pijte a pijte, ovšem ne alkohol, ale čaj a minerálky.
  *Omezte smažené a mastné jídlo, nastrouhejte si najemno jablíčko, uvařte si rýži s mrkví, dobré jsou i banány.
  • Psychická zátěž

  Opět jste propadli předvánočnímu stresu, nervujete se v tlačenici v obchodě, necháte na sebe působit negativní energii ostatních lidí?
  *Snažte se si s dostatečným předstihem zorganizovat předvánoční nákupy. Zapojte do příprav celou rodinu, ať nezůstanou povinnosti jen na vašich bedrech.
  *Vyhýbejte se velkým nákupním centrům.
  *Slevte ze svých nároků. Nic se nestane, když letos nebudete mít na Štědrý den umytá okna nebo místo deseti druhů cukroví napečete jenom dva.
  *Běžte do lesa na procházku, s dětmi na předvánoční jarmark, do bazénu nebo do kina? Prostě někam, kde zapomenete na shon a stres.