Pilates – nenáročně účinné cvičení

  Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1880. Jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl však rozhodnut překonat tyto potíže, a to ho vedlo ke studiu východních i západních forem cvičení včetně jógy, Zenu a životosprávy dle starých Řeků i Římanů. Sestavil cvičení, v němž dochází k vědomé souhře těla a mysli, uvědomil si také velký význam zapojení správného dýchání.

  Metoda Pilates se často přirovnává k přípravným jógovým cvikům. Práce s dechem se však v józe provádí mnohem důkladněji. Uvědomění si jednoty těla a duše je v Pilates pojata jen jako jednoduchá myšlenka. V józe se za touto myšlenkou skrývá rozsáhlejší filozofie.V Pilates se sloučily prvky klasického rehabilitačního cvičení a východních cvičebních systémů (jóga, tai-chi, chi-kung). Metoda Pilates je přizpůsobena na západního člověka. Pilates tak může být přijatelné i pro ty, jež východní disciplíny příliš neoslovují.
  Tento cvičební systém vede k posílení a protažení svalů celého těla a snaží se přitom využít vyvážené spolupráce těla a mysli. Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává především zádové, břišní a hýžďové svalstvo – účelem je posílení centra – jádra těla – tzv. ?powerhouse?. Vypracovává dlouhé, štíhlé svaly, s důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates bylo navrženo tak, aby byl do aktivní činnosti zapojen každý sval soustředěným způsobem za pomoci dechové kontroly. Cviky jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhly. Cvičení je velmi intenzivní. Cvičí se na zemi nebo s pomocí zvláštních konstrukcí, které vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami na nich. Cvičit by se mělo optimálně 2x týdně.
  Pilates vytváří harmonii těla a mysli, koordinuje dýchání s pohyby, zlepšuje flexibilitu, rovnováhu a koordinaci pohybů, zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost, zpevňuje a zároveň protahuje tělo, zlepšuje držení těla, odstraňuje svalové dysbalance a stres, redukuje chronickou únavu. Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii a obnovuje celkovou vitalitu.
  6 základních prvků Pilates:
  *Dýchání
  *Důkladnost provedení
  *Zacentrování (powerhouse)
  *Plynulý pohyb
  *Řízení pohybu
  *Soustředění
  Toto cvičení je určeno pro fyzicky aktivní i méně aktivní jedince všech věkových kategorií, pro umělce, tanečníky, sportovce, lidi s chronickou bolestí zad a nadváhou, pro osoby trpící stresem, pro těhotné atd.
  Dnes se o Pilates zajímá stále větší množství lidí, kteří jsou unaveni z atmosféry fitcenter či cvičebních studií zaměřených pouze na aerobic. K příznivcům Pilates se přidávají také fyzioterapeuti a rehabilitační pracovníci.