Že se o svátcích nedá jíst zdravě?
Nebojte se, zvládnete to hravě!

   Naskakuje vám už husí kůže při představě, kolik kilogramů před svátky a v průběhu nich naberete? A co takhle dát vašemu žaludku, žlučníku i játrům ten nejhezčí dárek v podobě zdravějšího stravování? Pojďte se na cílovou rovinku před Vánoci trochu připravit?

    Když přichází Mikuláš

   A je to tu! První nástrahy přicházejí na Mikuláše v podobě čokoládových figurek a jiných dobrot! Bohužel čokoláda, z níž jsou figurky vyrobeny, nebývá moc kvalitní, obsahuje více cukru a přidaného tuku. Jste-li ?čokoládoví?, dopřejte si raději kvalitní čokoládu, která má alespoň 60 % kakaa!

    U vonícího pečiva

   Je polovina prosince a vy zřejmě pečete všechny ty voňavé druhy cukroví. Nechte ochutnávat zbytek rodiny, a když máte opravdu chuť, ochutnejte denně jen dva kousky, které si ale v klidu vychutnejte!

    Úklidový mezičas

   Nemračte se, že vás čeká úklid, vítejte to, konečně máte trochu pohybu! Spotřebujete tak trochu energie, budete mít dobrý pocit z načančaného bytu a ne tak hrozné výčitky, když si dopřejete kousek cukroví.

    Zapomeňte na zlaté prasátko

   A je to tu. Slavnostní finále ? Štědrý den. Ale pozor, hladovění přes den a čekání na honosnou štědrovečerní večeři je cesta k tomu, abyste se potom pořádně přejedli. Proto si přes den rozhodně dopřejte ovoce a k obědu vydatnou zeleninovou polévku. Zaplní vám to žaludek, nebudete tolik trpět hladověním a večer toho sníte mnohem méně.

    Štědrý večer nastal

   Kapřík se salátem na vašem stole zřejmě chybět nebude, ale zkuste méně kalorickou variantu. Kapr není sám o sobě příliš kalorický, ale smažení jej kalorickým udělá. Místo smažení tedy zkuste kapra připravit třeba pečením na kmínu. Pokud přece jen neodoláte, smažte kapra výhradně v rostlinném tuku a po usmažení z něj ubrouskem setřete přebytečný tuk. Tatarku v bramborovém salátu nahraďte jogurtem.

    Tahák na lednici
  • Jak odolat nástrahám?
  • ? Vyhněte se chipsům, krekrům a slaným burákům. Drobné jednohubky připravujte ve složení: šunka, sýr, zelenina.
  • ? Z alkoholu pijte jen suché víno, a i to pouze malé množství.
  • ? Nejezte v poklusu. Ke každému jídlu si sedněte a vychutnejte si ho.
  • ? Nepečte více než 5 druhů cukroví a neuždibujte!
  • ? Neseďte jen u TV. Každý den si jděte na procházku.
  • ? Servírujte si jídlo na malé talířky!
  • ? Zapojte do vaření i zbytek rodiny, nebudete tolik vystaveni nástrahám.
  • ? Klasické máslo nahraďte rostlinným tukem, smetanu nahraďte mlékem.
  • ? Cukroví moc neslaďte, spíše je vylepšete použitím chuťově výraznějších druhů koření (skořice, zázvor, badyán, muškát, vanilka, citronová nebo pomerančová kůra).
   1. Štědrý den na lehko
    Snídaně: 1 plátek vánočky, bílý jogurt s ovocem
    Svačina: 50 g šunky, 1 kyselá okurka, 1 knackebrot
    Oběd: zelná polévka, krajíček chleba
    Svačina: jablko nebo pomeranč, 100 g sýra cottage
    Večeře: rybí plévka (zahuštěná zeleninou), 1 porce pečeného kapra, zeleninovobramborový salát s jogurtem. A jako bonus: 3 kousky cukroví, 2 dcl červeného vína