5.8.2006 Polední menu dvou hříchů

Dnes jsem vařila oběd a myslím, že se mi opravdu povedl a až na dva malinkaté hříšky, které se ne zcela slučují s mým ?hubnoucím procesem? byl opravdu fantastický!!!

    Pórková polévka:

Najemno nakrájenou cibulku jsem zpěnila na trošce Flory. Přidala jsem dva na kroužky nakrájené pórky a nechala chviličku dusit. Poté jsem zalila směs vodou a uvedla k varu. Pak jsem přidala první hřích ? jednu kostku slepičího bujonu a sůl. Po chvilce vaření jsem polévku odstavila a pomalu a za stálého míchání do ní vlévala mléko a vodu tak, aby byl hrnec plný a na všechny se dostalo. Pak jsem ponorným mixérem polévku rozmixovala a ještě dochutila solí, čerstvě mletým pepřem a znovu jsem ji postavila na sporák. Když začala polévka znovu vařit, přidala jsem mrkev a zelené fazolky ? mohou se přidat i brambory, ale já jsem dnes šetřila sacharidy na druhé jídlo. Těsně před podáváním jsem polévku zasypala čerstvou, najemno nakrájenou pažitkou. Pro ty, co přísně nehlídají linii, je možné přidat pár kostek osmažené housky nebo toast z celozrnneho chleba.
Při přípravě polévky jsem si ve volných chvilkách oloupala malé nové brambory osolila je a nechala v míse odstát. Pak jsem je dala vařit na pařák do velkého hrnce, aby zbytečně vařením ve vodě neztrácely vitaminy.

    Salát:

Do mísy jsem najemno nakrájela čínské zelí a promíchala jej s hrstí cukrové kukuřice, nadrobno nakrájenými rajčaty, bílým jogurtem, solí, lžící olivového oleje a bylinkami ( salátové bylinky od firmy Avokádo). Nakonec jsem přimíchala hrst směsi semínek ? dýňová, piniová a slunečnicová semínka. Salát jsem dala uležet do lednice.

    Maso s lilkem

Připravila jsem si lilek, který jsem podélně rozkrájela na čtyři kusy a pak nakrájela na plátky (nesolila jsem!!!).
Pak přišlo na řadu maso ? to jsem měla naložené už od večera ? a tady je ten druhý hříšek ? maso jsem naložila do směsi koření Bylinkové kuře od firmy Kotanyi (která bohužel obsahuje glutaman sodný). Marináda se připravuje tak, že se do směsi koření přidají čtyři lžíce olivového oleje, víno ? já jsem použila vinný ocet (je to kvůli tomu, aby maso bylo křehčí), čtyři lžíce kvalitní hořčice a na vylepšenou jsem přidala česnek. Marinádu jsem důkladně promíchala a zalila jí kuřecí prsní řízky, které jsem pouze odblanila a očistila ? žádné solení ani naklepávání.
Na troše rozehřátého olivového oleje jsem opekla maso ze všech stran, vyndala jej z hrnce a výpek zalila troškou vody. Maso jsem naskládala zpátky do hrnce, přidala jsem dvě lžíce marinády a nechala 10 min dusit. Pak jsem maso opět vytáhla a na jeho místo nasypala nakrájený lilek a nechala jej odkrytý (aby se vypařovala voda) cca 5-8 min jsem lilek dusila, aby natáhl chuť. Nakonec jsem maso vrátila zase zpátky a nechala před podáváním prohřát.
Na talíř jsem servírovala ? dle zásad správné výživy ? na polovinu salát, na jednu čtvrtinu krásné malé brambůrky vařené v páře a na poslední čtvrtinu talíře kuřecí steak podávaný ovšem na lilkovém ?polštáři?. A protože člověk jí hlavně očima ? dozdobila jsem talíře plátkem rajčete. Mňam!!! Byla to vážně dobrota!

    Pokud nesledujete deníček paní Marcely pravidelně, můžete si jej přečíst pěkně vcelku!!! Čtete zde >>