Toužíte po blahobytu?

  Odpověděli jste jednoznačně ano? Pak se na chviličku zamyslete. Volbou pohodlného života dáváte nevyslovený souhlas také ke vzniku různých civilizačních chorob. Jednou z nich je metabolický syndrom.

  Až v druhé polovině minulého století si lékaři všimli, že si obézní lidé si zadělávají svou tloušťkou na vážné zdravotní problémy, třeba na infarkt nebo mozkovou mrtvici. Nezřídka objevili hned několik rizikových faktorů najednou, například zvýšenou hladinu cukru v krvi spolu s vysokým krevním tlakem a k tomu ještě nadměrným množstvím cholesterolu a dalších tuků. Právě kombinace těchto faktorů ústí do metabolického syndromu. Typickým znakem metabolického syndromu je nadbytek tukové tkáně v oblasti pasu (centrální obezita). Nacházíme ho u dvaceti až třiceti procent obyvatel vyspělých zemí, včetně České republiky, která se v jeho výskytu bohužel řadí na přední místa. Častější je u starších osob.
  Někdo může být celý život tlustý a dožije se v plné síle vysokého věku. O tom, zda tato nemoc propukne, rozhodují totiž částečně i rodinné dispozice. Ohroženější jsou proto ti obézní lidé, v jejichž rodině se už vyskytly nemoci jako cukrovka, mrtvice nebo infarkt.
  Týká se to i mě? Přítomnost metabolického syndromu je u Vás pravděpodobná, pokud máte nadváhu. V případě, že obvod pasu je u mužů větší než 102 cm a u žen větší než 88 cm, je již přítomnost metabolického syndromu pravděpodobná. Máte-li navíc ještě vyšší tlak, vyšší hladinu krevních tuků a cukru, je přítomnost metabolického syndromu téměř jistá.
  V současné době máme již k dispozici poměrně účinné léky k léčbě vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny krevních tuků a cukru. Tyto léky však řeší v naprosté většině až projevy metabolického syndromu, ne jeho příčinu. Hlavními aktéry v léčbě této poruchy proto musí být sami pacienti. Máte-li pocit, že se vám metabolický syndrom hrozí, je na čase se snižováním nadváhy. Začněte sportovat, poraďte se s odborníkem přes výživu, nepijte alkohol, skoncujte s kouřením, choďte na preventivní lékařské prohlídky
  a zachraňte se!
  A ještě něco, nezapomínejte, že ?nemoc z blahobytu? se netýká jen vás. Problémy s obezitou mají už i děti. Tolerováním nezdravého životního stylu svým potomkům můžete přichystat vážné zdravotní potíže.