• Středomořské národy patří k těm, které se těší nejlepšímu zdraví a dožívají se vysokého věku. Navíc nemívají nadváhu. Poznejte tajemství jejich úspěchu!
 • Chcete si dopřávat jídla podle chuti a zároveň udělat něco pro svou linii? Pak se zaměřte na středomořskou kuchyni, která je bohatá na ryby, křupavou zeleninu, čerstvé bylinky a olivový olej. Jídla z těchto potravin jsou velmi chutná, obsahují málo tuků a zároveň hodně bílkovin – což je ideální kombinace pro hubnutí!
 • Tekuté zlato

 • Základem jídelníčku jižních národů je olivový olej. Je vhodný na restování i do čerstvých salátů. Zkuste jím nahradit čas od času i máslo ? stačí jen trochu pokapat krajíc chleba na celozrnné pečivo. Nenasycené mastné kyseliny obsažené v blahodárném olivovém oleji prospívají v rozumném množství cévám a srdci, usnadňují látkovou výměnu a vstřebávání některých vitaminů. Nejlepší je extra panenský olivový olej, vyráběný lisováním za studena. Díky tomuto procesu si uchová i po zpracování plnou sílu všech účinných látek.
 • Ochuťte si olej

 • Ochucený olej je velmi kvalitní olej, do nějž vložíte snítky bylinek, aromatické koření a necháte vylouhovat. Slouží pak k úpravám pokrmů. Na 1 litr kvalitního extra panenského oleje postačí 1-2 g bylinek, které necháte měsíc louhovat. Poté přefiltrujete a uložíte v tmavé lahvičce v chladu a temnu.
  Vyzkoušejte * česnekový olej na astma, vysoký tlak a plicní potíže * cibulový olej na cukrovku, infekce, průjmy, žlučníkové kameny a otoky * tymiánový olej na astma, chřipku a kašel * citronový olej na kornatění tepen, vyčerpanost * estragonový olej proti nechutenství * hřebíčkový olej proti únavě.
 • Viva la siesta

 • Důležitou roli ve středomořské dietě hraje i způsob a doba stravování. Nejezte nikdy ve spěchu, vyhraďte si dostatek času. Tělo musí mít dostatek času, aby zahájilo klidné trávení. A místo dezertu si vyhraďte aspoň půlhodinky na siestu. Zkuste se ihned po obědě nevrhat do psychicky a fyzicky náročných úkolů. Stresující práce odsuňte na pozdější dobu. Pokud se cítíte dlouhodobě unaveni, potřebujete detoxikaci organismu! Každé ráno vypijte nalačno šťávu z půlky citronu smíchanou s několika kapkami extra panenského olivového oleje. Kůru opakujte při každé změně ročního období a dodržujte po dobu tří týdnů. Chcete-li prospět vašemu trávení, zkuste variantu rozmixovaného avokáda smíchaného s 1 nadrobno nakrájeným stroužkem česneku a 1 lžící olivového oleje.
 • Jak na to?

 • A jaké jsou hlavní zásady diety ze Středomoří? Vyhněte se:
  • – živočišnému tuku (máslu, sádlu, tučnému vepřovému masu). Okolo fastfoodů choďte se zavřeným očima. Hranolky určitě nebudou připravovány na extra panenském olivovém oleji!
   – červenému masu ? vepřové konzumujte maximálně dvakrát měsíčně, a to jen libové.
   – Sladkostem – nahraďte je sladkými druhy ovoce nebo lehkými ovocnými a tvarohovými dezerty.
   – tučným mléčným výrobkům – vybírejte si spíše nízkotučné druhy.
   – sladkým limonádám – ukládají totiž v těle nadbytečné množství cukru, po němž tloustnete. Raději si dejte labužnicky červené vínko s velkou sklenicí vody.

  Náš tip

  Nelijte, stříkejte!

 • Pro ty, kdo drží dietu je výhodnější pořídit si vychytávku – kvalitní olivový olej s rozstřikovačem. Nemusíte tak mít obavu, že používáte příliš velké množství oleje. Na pánev i na saláty postačí dvě tři stříknutí, po nichž rozhodně nepřiberete. Dobrou chuť!
 • Tip: Při nákupu oliv upřednostňujte ty v plechovkách ? jsou nejkvalitnější. Sáček neochrání olivy před jejich poškozením. Ve skle jsou zase olivy vystaveny působení světla, které je znehodnocuje.