• Už jste o nich někdy slyšeli? Jsou to potraviny, které prostě fungují? ale jak, k čemu? Fungují správně pro naše trávení a zdravý život. A kde jsou k dostání? Všude, kam se jen podíváte, stačí se dívat pořádně.

   Jako funkční označujeme takové potraviny, jež mají preventivní nebo léčebné účinky na naše tělo. Vždy se jedná o látky přírodního původu, které se v obyčejné stravě nevyskytují a tedy se do ní přidávají ( např. vitaminy, minerální látky, stopové prvky, bakteriální kultury). Jindy zase může být výrobek naopak vylepšen odstraněním nežádoucích složek, například části tuku nebo látek vyvolávajících alergii.
   Úkolem funkčních potravin není léčba nemocí, ale prevence, posilování imunity, podpora vyvážené střevní mikroflóry. Ale nečekejme na zázraky, příznivý účinek těchto potravin se může projevit až za několik let. Buďme tedy trpěliví, naše tělo nám za to jednou moc poděkuje.
   A co cena? Pravda, cena funkčních potravin bývá leckdy oproti jiným méně zdravým variantám trochu zvýšená, stále jsou ale tyto potraviny cenově poměrně dostupné. Ale nenechte se zmást třpytivou reklamou a platit zbytečně za něco, co se jenom tváří jako funkční potravina. Na tento název má výrobek nárok pouze v případě, že se může pochlubit výsledky klinické studie, která jeho pozitivní vliv na lidské zdraví potvrzuje.
   A k čemu všemu jsou dobré? Zlepšují trávení, snižují koncentraci cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak, zmenšují riziko tvorby zubního kazu, zvyšují schopnost vstřebávání minerálních látek v zažívacím traktu.
   Už si na nějakou funkční potravinu vzpomeneme? Je jich mnoho, není to pouze z reklamy známý Actimel. A co dál?

  ? zakysané mléčné nápoje s bifidobakteriemi
  ? jogurty s probiotickou kulturou
  ? tuky s rostlinnými steroly ( Flora pro activ, panenské oleje)
  ? snídaňové směsi z ovesných vloček, müsli obohacené antioxydanty
  ? ovocné šťávy s kalciem
  ? cereálie s přídavkem vitaminů a minerálů
  ? vícezrné pečivo se sezamovými nebo slunečnicovými semeny
  ? výrobky ze sóji

   Avšak pozor! Funkční potravinou ale nejsou:
   ? výživové doplňky (vitaminové tablety, koktejly na hubnutí, rozpustná vláknina nebo želatina)
   ? výrobky určené pro speciální diety
   ? geneticky modifikované potraviny
   Tip: Pozorně čtěte etikety na potravinách: pokud obsahují více než 4g tuku, 2g cukru na 100 gramů, nejsou zdravé, bez ohledu na to, kolik je do nich nacpáno vitaminů a minerálů. Pokud do oblíbeného nezdravého hamburgeru přidáte vitaminy a minerály, zdravější rozhodně nebude!