Jídlo, které jíte, je něco jako palivo. Dodává energii nutnou k tomu, aby tělo řádně fungovalo. Pokud mu nezajistíte kvalitní palivo a vhodné množství, jednoduše se porouchá? Ať se nám to líbí, nebo ne, jídlo hravě dokáže ovlivnit náladu, hladinu energie, schopnost soustředit se, sexuální výkonnost, spánek a celkový pocit zdraví. Jídlo, které přijímáte, je katalyzátorem všech možných neduhů a dost přesně odráží často, jak se cítíte.

  Máte na výběr!

Když onemocníte, může být zdravá strava vaším hlavním komplicem v boji proti nemoci. Poskytne vám látky schopné odblokovat tepny, snížit hladinu cholesterolu, zpomaluje stárnutí buněk, vyžene nachlazení z těla, zamezí bolestem hlavy, ničí škodlivé bakterie a viry a dokáže tišit bolest.
Jestli ovšem chcete rychleji stárnout, přibírat na váze, mít zažívací problémy, alergie, cítit se utahaní a náladoví, mít sníženou imunitu, trpět bolestmi, vypadat nezdravě? pak denně pojídejte potraviny ze škatulky ?špatné?.

  Dobré versus špatné

Naučte se rozlišovat mezi tím, co je a co není pro naše tělo dobré.

  ANO – Živé potraviny

Živé znamená syrové, tedy takové potraviny, které nebyly uvařeny, udušeny, zmraženy, upečeny ani zpracovány v páře či mikrovlnce. Díky tomu jsou v původním stavu a obsahují všechny své užitečné enzymy, vitaminy a minerály, které jsou důležité pro tvorbu energie a podporu zažívacího procesu. Které jsou nej? Syrové ovoce a zelenina, naklíčené obiloviny či semínka.

  NE – Upravované a průmyslově zpracované potraviny

Pokud vždy všechno, co chystáte na talíř budete dlouho tepelně upravovat, zbavíte jídlo všech životadárných složek. Mnohé polotovary projdou celým řetězcem zpracování, než skončí na vašem stole. Taková jídla mají téměř žádnou nulovou hodnotu, dodají nám ale do těla chemické látky, jako jsou barviva, sladidla a dusičnany, umělé příchuti, bělidla, emulgátory.

  Není cukr jako cukr
 • ANO – Zdravé sacharidy (též složené cukry) se vyskytují v přírodní podobě, nejsou zbavené svých nutričních hodnot a tělo je dokáže snadno a pomalu metabolizovat. Jsou to potraviny bez rafinovaného cukru, jako ovoce, celozrnný chléb, rýže a zelenina.
 • NE – Špatné sacharidy jsou jednoduché sacharidy. Obsahují je potraviny, do kterých je přidáván rafinovaný cukr. Takže třeba čokoláda, koláče, sušenky, sladkosti a výrobky s bílou moukou nebo s loupanou bílou rýží. Během procesu rafinace je odstraněna většina minerálů a vitaminů a tyto potraviny se pak po vstupu do těla chovají jako čistý cukr. Rychle se dostanou do krevního oběhu, kde naruší hladinu krevní glukózy a přivodí vám neodolatelnou chuť na sladké. Jak rafinované, že? Jenže takové potraviny by se měly spíše nazývat ?otraviny?.
  • Bio nebio
 • ANO ? Zelenou biopotravinám! Pokud je to jen trochu možné, objevte kouzlo potravin, které neobsahují zbytečné chemikálie. Ekologické potraviny jsou vypěstovány na půdách neošetřených chemickými hnojivy a jsou v takovém stavu, jak je nechala vyrůst příroda.
 • NE – Neorganické potraviny – nešetrně pěstované potraviny ošetřované chemicky a vyrostlé z půdy, kde byla použita hnojiva a pesticidy, způsobují četné alergie, protože zbytky toxinů se vám dostávají do těla a poškozují orgány.
  • Bílkoviny
 • ANO ? Rostlinné bílkoviny jsou pro naše tělo mnohem lépe stravitelné než ty živočišné. Jsou to především fazole, klíčky a semena, jsou snadno stravitelné a podporují metabolismus.
 • NE – V závislosti na tom, jak silný máte zažívací systém, se může stát, že některé bílkoviny pro vás zkrátka nejsou dostatečně vhodné. Pro většinu lidí je obtížné rozkládat bílkoviny z tučného masa. Takové maso může tělo intoxikovat, překyselit krev, nadměrně zatížit ledviny a játra, ničit užitečné bakterie, způsobovat střevní potíže a srdeční problémy. I takové kravské mléko je pro mnoho lidí příliš obtížné na trávení a může podnítit alergické reakce.
 • Tip: Mléko vždy převařujte nebo zkuste jako alternativu kozí či ovčí mléko, jehož molekuly jsou menší a snadněji se rozkládají, nebo lehce stravitelné náhražky jako rýžové mléko, ovesné či sojové mléko.

   Tuky nezatracujte

  Tuky mají hroznou pověst. V době ?nízkotučných jídel a diet bez tuků? se z křížového tažení proti tukům stalo skoro šílenství.

 • ANO – Jenže olejnaté potraviny, jako jsou ořechy, semena, mořská zelenina, ryby, nebo třeba avokádo obsahují dobré tuky, které jsou nezbytné pro podporu snižování váhy, hladiny cholesterolu v krvi, posílení imunity a výživu rozmnožovacích orgánů, kůže, vlasů i kostní tkáně. Tyto tuky jsou životně důležité. Jsou tak důležité, že se jim říká esenciální mastné kyseliny. Tělo si je samo nedokáže vytvořit a proto je nutné mu je dodávat.
 • NE – Nasycené živočišné tuky jsou velmi těžké a v těle doslova zkamení, díky nim vám tuhnou tepny a vystavujete se riziku infarktu a mrtvice. Červené maso, vepřové, mléčné výrobky, máslo, sýry obsahují nasycené tuky, s nimiž má tělo mnohem více práce.

  Už se v tom trochu vyznáte? Poznáte jaké je tedy dobré jídlo? No přece takové jídlo, které vám posílí schopnost myslet, zvedne náladu, omezí stres, podpoří vitalitu a ozdraví tělo!