Blíží se nový rok a s ním vás čeká spousta nových zážitků, výzev, ale i starostí. Ruku v ruce tyto události provází všudypřítomný společník ? stres. Strká svou odpornou hlavu, kam si jen vzpomenete ? na pracoviště, do našich domovů, osobních vztahů? A aniž si to uvědomujete, přidáváte si jej také do jídla! Stravovací návyky ovlivňují emocionální stav člověka stejnou měrou jako jeho fyzickou kondici. Možná vás překvapí, že skladba vhodných potravin může neuvěřitelně posílit schopnost vašeho těla stres zvládat.

  Jak jste na tom?
 • Býváte často unaveni? Máte nadváhu? Máte neodolatelnou chuť na sladké? Trpíte náladovostí, nervozitou, nespavostí? Máte často poruchy zažívání, bolesti hlavy? Tak to už je u vás jako doma. Stres způsobil uvolňování toxických látek do krevního oběhu, oslabil funkci zažívacího systému a zpomalil látkovou výměnu.
  První reakcí organismu na stres je varování, kterému se často říká reakce boje nebo útěku. Srdeční tep se zvýší, dýcháte rychleji, potíte se, obsah krevního cukr se zvyšuje, protože játra úpěnlivě posílají do krevního oběhu zásoby glukózy a nadledviny vysílají stresové hormony jako adrenalin, aby udržely reakci boje nebo útěku v chodu. Takový hormonální chaos při dlouhodobém stresu může zvýšit riziko cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, vyčerpání a tloustnutí.
  • ÚTĚK K STRESUJÍCÍM POTRAVINÁM

  Je jen na vás, jakou reakci na stres zvolíte. Jestliže útěk, pak to znamená, že utíkáte k nesprávným potravinám. Tady je ta černá listina:

   KOFEIN

  ? najdete ho v kávě, čaji, čokoládě, cocacolových nápojích? Vždycky jste si říkali, jak vás ta káva tak pěkně ?nakopne?? Ano, kofein sice způsobuje uvolňování adrenalinu, ale tím pádem zvýšení stresu. Hodně kofeinu rovná se dlouhodobý stres. Místo toho zkuste někdy pít bylinné čaje.

   ALKOHOL

  ? ?Dát si frťana na odvahu nebo na uvolnění?? také to znáte? Ironií je, že většina lidí pije alkohol, aby potlačili stres. Jenže tím, že alkohol stimuluje produkci adrenalinu, trpíte pak nespavostí, podrážděností, vaše játra se víc ?nadřou? při odstraňování toxinů z těla.

   SLADKOSTI

  ? jestli jste se domnívali, že v cukru lze najít nějaké živiny, zmýlili jste se. Cukr ve dortících či sušenkách je pouze krátkodobým zdroj energie a vyčerpává nadledviny. Moc cukru znamená podráždění a špatné soustředění. O riziku cukrovky a ni nemluvě.
  SŮL ? Že by to bez soli nebylo ono? Ano, ale nepřehánějte to, přílišné solení zvyšuje krevní tlak, oslabuje nadledviny a způsobuje náladovost.

   TUČNÁ JÍDLA

  ? živočišné produkty, zejména smažená jídla zatěžují svými nasycenými tuky vaše srdíčko!

   MLÉČNÉ VÝROBKY

  ? Na mléko pozor! Je sice zdrojem vápníku, ale zvláště to plnotučné obsahuje látky (hlavně bílkovinu kasein), které se lidskému tělu špatně tráví a mohou způsobovat alergické reakce. Zkuste pít raději lépe stravitelné kozí, sojové nebo ovesné mléko. Musíte-li klasické kravské mléko mít, rozhodně ho převařte!

   RAFINOVANÉ POTRAVINY

  ? Velmi rafinovaně pronikly na náš stůl, že si život bez nich neumíme představit. Jsou to bílý chléb a mouka a výrobky z nich (dorty, koláče, sušenky), mají málo živin a mnoho zbytečných kalorií.

   MARGARÍNY

  – obsahují velké množství transmastných kyselin, což má negativní vliv na hladinu cholesterolu.

   PŘÍLIŠ KOŘENĚNÁ JÍDLA

  ? výrazná koření obsahují silice, které dráždí žaludeční stěnu.

   ADITIVA (ÉČKA)

  ? konzervanty a jiné chemikálie vaše tělo stresují, protože k jejich odbourání a vyloučení je zapotřebí mnohem větší námaha. Cenné živiny a energie jsou pak spotřebovány, namísto aby se využily třeba na posilu imunitního systému.

   A TEĎ DO BOJE!

  Připadáte si proti potravinovým škodičům bezmocní? Vytáhněte do boje s potravinami proti stresu! Tady jsou:

   ŘAPÍKATÝ CELER

  ? Látky v celeru snižují množství stresových hormonů, krevní tlak a zklidňují váš spánek.

   SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA

  ? vydatný zdroj draslíku, ale i vitaminů řady B!

   NELOUPANÁ RÝŽE

  ? Zvedne vám náladu a dodá trvalejší zásobu energie.

   ŘASY

  ? mořské řasy obsahují hodně bílkovin i esenciálních aminoklyselin. Pomáhají játrům s odstraněním škodlivin z těla. Seženete v obchodech se zdravou výživou.

   ZELÍ

  ? doslova krotitel stresu s arzenálem vitaminů A, C, E, beta karotenu a minerálu selenu.

   MANDLE

  ? když vám někdo ?nadzvedne mandle?, zajezte to mandlemi! Jsou bohaté na hořčík, který za nás bojuje proti podrážděnosti, únavě, nervozitě a úzkosti.

   OKURKY

  ? Angličané říkají ?zůstat chladný jako okurka? a vědí proč. Salátová okurka má chladivé účinky a nezatěžuje tělo.

   ČESNEK

  ? po celé věky se používá k léčení nachlazení a chřipky a když se lidé cítí uštvaní. Česnek obsahuje detoxikační látku zvanou allicin, která snižuje krevní tlak, má protivirové a protiplísňové účinky!