Perlivá, minerální, sycená, pramenitá, kojenecká, nesycená, s optiminerály, slazená, bez cukru? Kdo se má v těch vodách vyznat. A už vůbec, jakou vodu si vybrat, chceme-li našemu tělu prospět? Které z nich jsou vhodné k hubnutí a kterým druhům byste se raději měli vyhnout? Poradíme vám!

  Pramenitou určitě!

  Nejvhodnější skupinou balených vod jsou pramenité vody, dříve označované jako stolní. Tyto vody je možno pít každý den, a to i dlouhodobě, protože obsahují jen velmi málo různých minerálních látek. Mezi tyto druhy patří například Toma, Aquila či Dobrá voda. Některé z těchto typů jsou ochucené ovocnou příchutí (ale nejsou barvené) a slazené aspartamem, tedy bez kalorií. Po takové vodě můžete sáhnout v případě, když už nemáte chuť na obyčejnou vodu.

  S minerálkami opatrněji

  Druhou skupinou balených vod jsou minerálky, které už obsahují větší množství minerálních látek, a proto je potřeba znát jejich složení, aby se příznivý efekt při jejich pití nezměnil pro hubnutí v riziko. Složení minerálních látek se dočtete na etiketě. Při snižování váhy je zapotřebí sledovat v první řadě obsah sodíku v minerálních vodách. Vzhledem k tomu, že většina lidí má ve své stravě přebytek sodíku, je vhodné vybírat minerálky s jeho nižším obsahem, tedy maximálně 150 mg na jeden litr. Z nadbytku sodíku totiž vznikají problémy s vysokým krevním tlakem nebo s nadbytečným zadržováním vody v těle. Nízký obsah sodíku mají například Korunní, Mattoni, Magnesia, vysoký obsah, a tedy nevhodné k pravidelnému pití jsou vody Poděbradka (přestože je její ochucená varianta propagována jako „pro linie“) nebo Hanácká.

  Váš pitný režim

  Při správné životosprávě byste měli pít ještě dříve, než pocítíte žízeň. Tato zásada přitom platí při hubnutí dvojnásobně. Vždy je nutné udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Pokud člověk pije málo nebo nevhodně, nejsou dostatečně rychle odstraněny odpadní produkty metabolismu, což může způsobit únavu nebo bolesti hlavy. Právě proto je zapotřebí denně přijmout dva až tři litry tekutin. Při dlouhodobém neboli chronickém nedostatku tekutin se dostavuje stálá únava, snižuje se výkonnost a naopak se zvyšuje pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů. Pokud hubnete a málo pijete, může se vaše tělo se ztrátou nadbytečných kil hůře vyrovnávat, nebudete se cítit dobře. Při nedostatku tekutin také zbytečně rychle stárne pokožka a zhoršuje se i zácpa, která bývá průvodním jevem při hubnutí.

  A co džusy?

  Je vhodné při hubnutí hasit žízeň džusem? Jen částečně. Při hubnutí musíte počítat s tím, že džusy mají poměrně vysokou energetickou hodnotu, takže při jejich pití musíte být opatrní, aby se vám shazování kilogramů nevymklo z rukou. Jeden decilitr džusu obsahuje 170 až 290 kilojoulů. Přesná hodnota je daná obsahem cukru v nápoji. Džus sice může být bez přídavku řepného cukru, takzvaný stoprocentní, přírodní cukr z ovoce v něm však nadále zůstává. Energeticky nižší hodnoty mají džusy vyrobené ze zeleniny, a jsou tudíž pro hubnutí vhodnější.

  A co ne?

  A když vás při hubnutí omrzí voda, kombinujte to s čaji, lepší bývají bylinkové, zelené a ovocné. Černé čaje totiž vážou více vody v těle. Káva se právě z toho samého důvodu nedoporučuje vůbec. Na sladké limonády zapomeňte úplně, a alkoholu, zejména tvrdému se vyhněte obloukem. Jinak zdravého pitného režimu skutečně nedocílíte.
  Nevíte si rady s vaším pitným režimem? Zeptejte se, řekneme vám, jak na to.