První s teorií o dělené stravě přišel začátkem 20. století Dr. Hay. K nám tento typ diety přivezla z Austrálie Lenka Holas-Kořínková a vydala o ní několik knih. Celá dieta spočívá v tom, že striktně jíte potraviny podle toho, do které skupiny patří. Dělená strava vychází z předpokladu, že přijímáme-li současně sacharidové a bílkovinné potraviny, nadměrně tím zatěžujeme organizmus, jenž najednou obě živiny zpracovávat neumí. Z toho důvodu je lepší tělo nemást a dát mu každý den trávit vždy jen jeden druh živin. Potraviny se tedy rozdělují do tří skupin: bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny, které se mohou jíst kdykoliv a s čímkoliv. Aby se to lépe pamatovalo, dostaly bílkoviny název zvířátka a sacharidy název kytičky, přestože ne vždy je toto rozdělení zcela jednoznačné.

    Bílkoviny (zvířátka): maso, vejce, mléko, sýry, většina ovoce (vyjma banánů a fíků).

    Sacharidy (kytičky): pečivo, těstoviny, všechno z mouky, brambory, banány, fíky.

    Neutrální potraviny: syrová zelenina, jogurt, tvaroh.

    Naprosto zapomeňte na: hotová jídla a konzervy, luštěniny, buráky, majonéza, černý čaj, káva, kakao, čokoláda a destiláty.

Obecně je doporučováno střídat kytičky a zvířátka obden ? abyste měli dostatek všech živin. Pokud ale milujete maso, můžete si ho dát třeba pětkrát týdně a naopak milovníci těstovin a pečiva mohou mít kytičkový den častěji než zvířátkový. Nemůžeme si však myslet, že pokud ?dělíme? stravu, můžeme jíst kolik chceme. Důležité je nepřejídat se. Jedinou nevýhodou je, že můžete mít trochu problém se stravováním v zaměstnání nebo v restauraci, ale i tady existují tipy, jak to obejít.