Od malinka mám ekzém, alergie a astma. Moji skvělí rodičové vzali péči o mé zdraví velice vzorně a tak jsme trávili dlouhé hodiny v čekárnách na alergologii a mazáním mých popraskaných rukou husím sádlem. Můj zdravotní stav se s věkem zhoršoval, ač se lékaři i celá moje rodina moc snažili aby tomu bylo naopak.
  Když mi bylo osm let setkali jsme se s kamarády co se jim podařilo, díky zdravějšímu stravování, skoro uzdravit svého syna. Poradili nám vyloučit cukr, bílou mouku a maso. A tak nám doma začaly krušné makrobiotické časy doma pečených celozrnných placek, zeleninových pomazánek a obilných kaší. Vzhledem k tomu, že se nedalo zajít do nejbližší zdravé výživy a koupit marmeládu bez cukru a dobrý celozrnný chléb, tak se kompletně změnil i životní styl celé rodiny. Místo únorové zabijačky taťka jezdil na Moravu shánět kozí sýr a ke svačině do školy jsem si nosila rýžové kuličky. Můj pan doktor byl celému projektu pozitivně nakloněn, hlavně když viděl, že testy na astma jsou skoro úplně negativní. Začali jsme sklízet ovoce? podařilo se nám dostat mojí nemoc pod kontrolu.
  Pak mě potkalo období, kdy jsem si začala na koleji vařit sama a ?konečně? jsem si užívala bílých těstovin a sladkých koláčků. Ale po nějaké době šla nejen moje váha nahoru, ale také moje zdraví se začalo opět zhoršovat. Tehdy jsem sama začala objevovat tajemství zdravé výživy a moc jsem v duchu mamince děkovala, že se nemusím vše učit úplně od začátku, ale spíš se zdravě rozvzpomínat.
  Dnes je mi 29 let a mohu tedy na vlastní kůži potvrdit, co pozitivního člověku přinese dvacet let zdravého stravování. Mám svoje alergie pod kontrolou, v zimě nemám chřipky ani nedostatek energie, nemám problém ohlídat si váhu a moji rodičové se oba těší skvělému zdraví. Tak že ta zdravá námaha určitě stojí za to.
  Dnes už je jiná doba. Zdravé potraviny jsou dostupnější a všem je nějak jasnější, že je vhodnější používat místo sádla olivový olej a občas si koupit multivitamin. Proto i moje práce s klienty, kteří se rozhodli začít pracovat na zdravějším jídelníčku a štíhlejší postavě je mnohem zábavnější než tomu bývalo kdysi.
  Přeji i vám objevit svůj vlastní zdravý a dobrý jídelníček, s tím pak i štíhlejší tělo v dobré kondici.
  Monika Divišová