Tchaj-ťi, Taiči, Taiji, Tai-chi, a jiné, všechna tahle slova mluví o tomtéž, o pomalém ladném cvičení, které má původ v Číně. Chaos v názvech tohoto sportu je způsoben právě pokusy o přepis mluvené čínštiny do našeho písma.

    Taiči patří mezi vnitřní styly čchi-kungu, což je cvičební systém, který pomáhá uvnitř těla vytvářet tok energie čchi. Pojem čchi se dá do češtiny přeložit jako vnitřní vitální síla nebo energie, která prostupuje celým tělem. Získáváme ji při narození a postupem času nám ubývá. Energie se shromažďuje v dantianu- bod asi tři prsty pod pupíkem – a do těla je rozváděna po drahách- meriidánech. Čchi nemá určitý tvar ani barvu, ale její přítomnost můžeme vnímat jako chvění, brnění, mírný tlak v končetinách, teplo a podobně. Na rozdíl od vnějších bojových stylů, které užívají hrubé síly, u taiči dochází k naprostému uvolnění mysli.

    Samotné taiči je tedy velice elegantní a propracované umění. Každý styl má své specifické sestavy pohybů: 24 pohybů, 32 pohybů, 42 pohybů, 37 figur a 13 pohybových struktur a jiné. Taiči pracuje na principu jin a jang, což jsou protikladné síly (žena-muž, ústup-agrese ?), a je také silně ovlivněna taoismem. Do cvičení taiči se zapojuje celé tělo, při pohybech jsou využity všechny svaly, šlachy i klouby. Taiči můžeme cvičit samostatně, ve skupinách, ale i ve dvojicích. Zatímco rychlost a síla nemají význam, velmi důležitou roli hraje sled pohybů a jejich provedení. Hlavním rozdílem mezi taiči a jinými bojovými uměními je, že taiči postrádá vzhled klasických bojových umění a jeho hlavním cílem jsou zachování zdraví, sebeobrana a meditace.

    To, že taiči má velmi příznivé zdravotní účinky, je nesporné. Při cvičení taiči se uklidní srdce, soustředí mysl, odpočinou si nervy a koordinují se všechny tělesné orgány. Léčebné účinky jsou vědecky dokázány, a tak se vám klidně může stát, že vám doktor při onemocnění pohybového ústrojí, páteře, kardiovaskulárních chorob, při vysokém krevním tlaku nebo při artritidě toto cvičení doporučí.

    Před několika lety byste velice těžko hledali v Evropě učitele taiči. Dnes to ovšem není nic složitého. Díky tomu není nouze ani v nabídce kurzů. Všichni, ať už starší nebo mladší zájemci, si mají možnost vybrat podle svého gusta mezi nejrůznějšími úrovněmi a podmínkami kurzů. Takže je to jen na Vás, čemu dáte přednost.

A teď pozor! Taiči na zkoušku!
Společnost Active Wellness a AQuattro fitness vás zvou na nové lekce:

? ?začínáme s taiči?

Sestava 24 Jing
Nejrozšířenější, nejcvičenější sestava tai-či nejen v Číně. Má prokazatelné zdravotní účinky. Sestavu se dokáže naučit každý, kdo má dostatek trpělivosti, bez ohledu na věk, fyzickou kondici, váhu, předchozí sportovní aktivity, pracovní vytížení.
Díky této sestavě můžete získat základní návyky a dovednosti, pochopit principy a na sestavu 24 navázat dalšími sestavami např. cvičení se zbraněmi atd.
Výsledky výzkumu čínské akademie věd prokázaly:
– zlepšení srdeční a dechové funkce
– poklesu hladiny cholesterolu
– synchronizaci a zlepšení mozkové činnosti a paměti
– cvičení stimuluje činnost orgánů umístěných v dutině břišní tzv. zlepšení látkové
výměny
– příznivý vliv na kloubní a svalový systém
– pročisťují se energetické dráhy, systém se harmonizuje

Proč u nás v ActiveWellness?
? protože v sobě zahrnuje relaxaci, sport i sebeobranu.

Lekce vede Jiřina Pavlíková!

Vyzkoušejte ukázkové lekce zdarma!
Úterý 7:30 ? 8:30
17:00 ? 18:00
19:30 ? 20:30

Rezervace a informace: + 420 224 505 454, + 420 602 821 534, fitness@aquattro.cz