Půst je patrně nejznámější metodou pročišťování organismu. Je však třeba při něm dodržovat určitá pravidla, protože jinak se stává zdraví nebezpečný!

  Kdy se postit?

>
Půst může být prospěšný?

 • Při léčbě ze závislostí – např. na cigaretách či alkoholu.
 • Pokud si chcete organismus pročistit a zbavit se tukových polštářů.
 • Trpíte-li určitým onemocněním jako jsou revmatismus, astma, kožní a střevní onemocnění.
 • Jestliže chcete přejít následně po pročištění organismu na zdravý způsob stravování a života.
 • POZOR: Půst trvající déle než dva dny byste měli držet pod dohledem lékaře nebo vyškoleného terapeuta. Možná vás napadá, že jednodenní půst nemůže přinést komplikace. Nemusí, pokud to váš organismus dobře snáší. Máte-li však sklon k nízkému krevnímu tlaku, nezkoušejte půst ani po dobu jednoho dne. Vaše soustředění na práci i výkonnost v době půstu budou velmi špatné. Mnoho lidí si újmu způsobenou půstem další dny pak vynahrazuje zvýšenou konzumací jídla, a můžou tak snadno tloustnout. Dlouhodobější půst bez lékařského dohledu pak může vyvolat zdravotní komplikace: záchvat dny kvůli vysoké hladině kyseliny močové, ledvinové kameny až selhání ledvin, poruchy srdečního rytmu a srdeční infarkt (ztráta bílkovin ze srdečního svalu), oslabení imunitního systému a následkem toho další onemocnění, rozšíření a zhoršení zánětlivých procesů, cukrovky či zhoubného nádoru, stavy rozladění?

   Takže jak na to?

  Hlavně s rozmyslem. Nikdy byste neměli začínat půst či jinou detoxikační metodu, pokud máte vředy, cukrovku, rakovinu, onemocnění ledvin, srdce nebo jiné závažné choroby včetně psychických nemocí. Experimentování s různými drastickými dietami či pročišťovacími kúrami se vyvarujte také v těhotenství. A na začátek půstu se dobře připravte! Den před jeho zahájením jezte pouze syrové ovoce a zeleninu, které pomůžou pročistit trávicí trakt.

   Když už začnete?

  V průběhu půstu byste neměli vykonávat žádnou náročnou práci a snažit se o duševní pohodu. Důležitý je přiměřený pohyb ? nejlépe procházky na čerstvém vzduchu v krásné přírodě. Hodně také pijte čistou vodu nebo čerstvě vylisované ovocné či zeleninové šťávy, aby mohly být uvolňované toxiny vylučovány z těla. V žádném případě nepijte silný čaj, kávu, alkohol, kupované džusy ani jiné limonády. Pokud pocítíte únavu nebo bolest hlavy, nelekejte se. Je to známkou toho, že z vašeho těla jsou uvolňovány škodlivé látky. Po skončení půstu je důležitý pozvolný přechod na normální stravu. Opět byste měli začít nejprve se zeleninovými a ovocnými saláty. V každém případě se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám.
  Ať se daří!