Také vám čokoláda přináší slastné pocity? Jak se krásně rozplyne na jazyku, že? Nebojte se, nejste sami. Mnoho lidí čelí poklesu hladiny energie tím, že si pro povzbuzení dopřejí něco sladkého. Potíž je v tom, že zvykneme-li si na okamžité zvýšení hladiny krevního
  cukru, které nám čokoláda přináší, záhy ji začneme pokládat za pravidelnou součást jídelníčku.
  Než zase necháte na jazyku rozplynout další kostičku čokolády, přečtěte si o této pochoutce pár zajímavých faktů.

   1) Čokoláda je zdrojem prázdných kalorií a může potlačit chuť na mnohem vydatnější hlavní jídla.

   2) Čokoláda určitou výživnou hodnotu má, ale obsahuje hodně tuku, takže pokud ji jíme v nadměrném množství, může přispívat k váhovému přírůstku. Ve 100 gramech obsahuje přibližně 500 kilokalorií.
   3) Podle jednoho z hlavních výrobců čokolády utratili například Britové v roce 1993 přes tři miliardy liber za čokoládu ? to představuje spotřebu celých 8,72 kg čokolády na osobu. To je dost, že?
   4) Z hlediska výživy je v čokoládě určitý obsah bílkovin, různé množství cukru a některé minerály. Hořká čokoláda je například dobrým zdrojem železa a hořčíku a všechny druhy čokolád obsahují draslík. Ale myslíte, že těchto užitečných látek obsahují opravdu dost?
   5) V čokoládě najdeme sice látky, které mají mírně povzbuzující účinek, ale u citlivých osob mohou spouštět migrénu.
   6) Uvádí se, že čokoláda zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinů v mozku, což má povzbuzující efekt. Takzvané čokoládové opojení vzniká vlivem látky zvané fenyletylamin, která je běžně přítomna v mozku a pravděpodobně se uvolňuje v okamžicích citového vzrušení. Čokoláda také obsahuje stimulanty teobromin a kofein, které zvyšují bdělost. Ale skutečně věříte, že byste se cítili bdělí a plni energie, kdybyste právě snědli kilogram této pochoutky?
   Chcete se dozvědět o čokoládě více?