VLÁKNINA A DETOXIKACE ORGANISMU
  Co je to vláknina?
  Vláknina je nestravitelný komplex karbohydrátů nacházejících se v potravě. Prochází žaludkem dále pak do zažívacího ústrojí a do tlustého střeva, kde vstřebává vodu a odpadové látky a následně je vylučuje z organismu v podobě stolice.
  Čím je vláknina prospěšná?
  Vláknina pomáhá zpomalit proces vstřebávání cukru do krve, což ve svém důsledku vede k udržení hladiny energie. Dále urychluje proces trávení potravy v zažívacím ústrojí, čím ž pomáhá udržet zdravější vnitřní prostředí organismu a podporuje tvorbu střevních bakterií nezbytných pro tvorbu měkké stolice.
  Jaká denní dávka se doporučuje?
  Doporučuje se denně konzumovat asi 25-35 gramů nebo více. v současné době běžná evropská strava obsahuje 12-15g. Potřebné množství 35gramů, se rovná přibližně 25 plátkům celozrnného chleba.
  Co se stane když organismus nemá dostatek vlákniny?
  Funkce našeho organismu závisí na dostatečném množství přísunu vlákniny, která pomáhá při zažívání a eliminaci odpadních látek z konzumované potravy. Bohužel, moderní strava obsahuje velké množství zpracovaných potravin s nedostatkem vlákniny. Tento nedostatek se pak projevuje nízkou efektivitou činnosti zažívacího ústrojí, což vede k nižší schopnosti vstřebávání živin y potravy a nižší schopností eliminace odpadových látek. Výzkumy prokázali že nedostatek vlákniny je příčinou mnoha problému spojených se zažívacím ústrojím.